Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Volodymyras Zelenskis: lyderis, sustabdęs V. Putino imperiją, kuriam privalome padėti, kad jo neištiktų W. Churchillio likimas

Reuters / Scanpix nuotr.

Kai 2019-aisiais V. Zelenskis savo televizinę šlovę pavertė politine karjera ir tapo Ukrainos prezidentu, niekas nežinojo, ko laukti. Oponentai suokė, kad jis nepatyręs, gresia politinė katastrofa. Rėmėjai tikino, kad naujasis prezidentas padarys galą korupcijai, ir viskas bus gerai. Nuožmiausi kritikai aiškino, jog Rytų Ukrainoje gimęs rusakalbis parduos šalį savo bendravardžiam kaimynui. Na, o dauguma tiesiog nesismulkindami vadino Volodymyrą kišenine oligarcho marionete. Tik karo prireikė, kad V. Zelenskis, aktorius, šoumenas komikas, tariamas oligarcho protežė, būtų demaskuotas realybės.

„Įrodykite, kad esate su mumis. Įrodykite, kad mūsų nepaliksite. Įrodykite, kad iš tiesų esate europiečiai ir gyvenimas nugalės mirtį, o šviesa – tamsą“, – tokią kalbą šeštąją Rusijos invazijos dieną V. Zelenskis rėžė Europos Parlamentui priversdamas vertėją susigraudinti. Tą akimirką galėjai pamatyti, kaip politikas, kurį oponentai vertino kaip politinį Charlie Chapliną, virsta Europą ir demokratinį pasaulį galinčiu suvienyti Winstonu Churchilliu.

Kaip garsus televizijos veidas, iš kurio dauguma nieko doro nesitikėjo, tapo parlamentus pravirkdančiu ir ovacijas sukeliančiu lyderiu? Tokiu lyderiu, kurį amerikiečiai, pasak apklausų, mielai išrinktų savo prezidentu, nors jis nei angliškai gerai kalba, nei yra gimęs Amerikoje? Lyderiu, kurio kalbas išgirdęs Ronaldas Reaganas vartosi karste ir rodo liuksą? Kaip išsaugoti šią lyderystę, kai karas pasibaigs ir emocijos nuslūgs? Apie viską – nuo pradžių.

95-asis rajonas, iš kurio norėjosi pasprukti

1978-aisiais gimęs Volodymyras užaugo žydų šeimoje Kryvyj Rihe. Kaip ir dauguma žmonių tame regione, jo tėvai namuose kalbėjo rusiškai. Kaip didžioji dalis Ukrainos žydų, V. Zelenskio šeima taip pat nukentėjo nuo Holokausto per Antrąjį pasaulinį karą – senelis, vadovavęs artilerijos būriui Raudonojoje armijoje, neteko tėvo ir trijų savo brolių.

Likus kelioms dienoms iki prezidentavimo pradžios, Volodymyras nuvyko į savo gimtąjį miestą ir aplankė senelio Semiono Ivanovičiaus Zelenskio kapą. „Semionas išgyveno visą karą ir amžiams išliks mano atmintyje kaip vienas iš didvyrių, gynusių Ukrainą nuo nacių. Tokių žmonių dėka nacizmas amžiams išliks praeityje“, – „The Washington Post“ cituoja Ukrainos prezidentą; šiandien tokie žodžiai skamba itin absurdiškai žinant faktą, jog viena pagrindinių karą pradėjusio botoksinio psichopato, užsidariusio Maskvos bunkeryje, ambicijų buvo „denacifikuoti“ Ukrainą, o taikinys numeris vienas (tas nacių nacis) yra šaliai vadovaujantis žydas.

Žlugus Sovietų Sąjungai, gimtasis Prezidento miestas, kaip jis pats sako, virto banditų lizdu, o ekonomika labai smuko. Bėgdamas nuo gatvės likimo, septyniolikmetis Volodymyras prisijungė prie komikų trupės, rengiančios pasirodymus visoje šalyje. Gimtojo rajono garbei trupė vėliau įkūrė prodiuserių kompaniją „Kvartal 95“.

„Šis rajonas buvo žiauri vieta, iš kurios desperatiškai norėjosi pasprukti, – žurnalui „Time“ pasakojo Vadimas Pereverzevas, artimas Prezidento draugas ir verslo partneris. – Tai buvo pagrindinė mūsų motyvacija.“

„Kvartal 95“ biurai dabar užima tris aukštus viename pastate netoli Kyjivo centro. Pro langus atsiveria miesto panorama, sienos nukabinėtos filmų, kuriuos ši kompanija sukūrė, plakatais. Didžioji dalis – romantinės komedijos, kuriose vaidino tuomet dar būsimasis šalies prezidentas. V. Zelenskis, beje, paskolino savo balsą ukrainietiškai animacinio meškiuko Padingtono versijai. Ir šokių konkursų jo gyvenime būta – jis net dalyvavo ukrainietiškame projekte „Šok su žvaigžde“ ir kaip šokėjas (konkursą, žinoma, laimėjo), ir kaip prodiuseris.

Panašūs straipsniai: