Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Kultūra

Rekomenduojamos knygos 2024

Elena Leontjeva

„Turgaus aikštė, arba Dviejų Žanų istorija“

Išleido „Alma littera“

Elena Leontjeva – žinoma ekonomistė, Nepriklausomos Lietuvos finansų architektė, įtakingo instituto įkūrėja, prezidento Valdo Adamkaus patarėja.

„Turgaus aikštė“ – tai istorija apie meilę, išdavystę, valdžią ir mus per amžius lydinčią stoką. Virtuoziškai ausdama pasakojimo audinį, autorė supina tolimos praeities, viduramžių Prancūzijos, įvykius su neegzistuojančios valstybės, kovojančios už nepriklausomybę, pasauliu. Trumpas ir dramatiškas Žanos D’Ark gyvenimas turi daug paralelių su šių laikų Žana Santare – talentinga fizike, kurios išgyvenimai ypač rezonuos gyvenusiesiems už geležinės uždangos. Žana Santare trokšta gelbėti šalį ir ieškodama naujos tvarkos iškyla į politinio olimpo viršūnę. Ar ji pasiryš paaukoti asmeninę laimę?

 

Antonio Muñoz Molina

„Vienas minioje“

Išleido „Alma littera“

Vienas garsiausių šiuolaikinių Ispanijos rašytojų Antonio Muñozas Molina – Ispanijos Nacionalinės literatūros premijos laimėtojas, Ispanijos Karališkosios akademijos narys, 2018 m. nominuotas prestižinei tarptautinei Bookerio premijai. Romanas „Vienas minioje“ 2020-aisiais buvo įvertintas prestižine Prancūzijos Medičių premija už geriausią užsienio literatūros kūrinį.

Šis eksperimentinis romanas – savotiškas koliažas. Vaikščiodamas po miestą rašytojas fiksuoja savo įspūdžius, rikiuoja nugirstų pokalbių nuotrupas, laikraščių antraštes, pardavėjų riksmus, dainelių fragmentus, pastebėtas knygų citatas, taip pat galingu srautu iš milžiniškų ekranų srūvančias reklamas, iliustruojančias visuomenės gyvenimo būdą, įsigalėjusią vartotojų psichologiją, žmogaus akistatą su nemalonia tikrove. Tuo pat metu autorius meistriškai įpina pasakojimus apie tuose miestuose gyvenusius ir kūrusius rašytojus bei menininkus, atskleidžia menkai žinomas jų gyvenimo detales, paveikusias jų kūrybą ir padėtį visuomenėje. Visą šią margą literatūrinę mozaiką autorius meistriškai pagardina sodriu humoru, satyra ir sarkazmu.

 

Jurga Ivanauskaitė

„Placebas“

Išleido „Tyto alba“

Jurga Ivanauskaitė (1961–2007) – Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija (2005) įvertinta rašytoja, dailininkė, visuomenininkė, kovojusi už Tibeto laisvę, viena ryškiausių mūsų kultūros asmenybių, kurios knygos tampa svarbiu balsu skirtingų kartų skaitytojams.

Pirmą kartą 2003 m. išleistas „Placebas“ – vėlyvojo, potibetinio, periodo kūrinys, savotiškas rašytojos grįžimas į Vilnių. Šis romanas – įtaigus, sukrečiantis psichologinis, filosofinis, fantastinis kūrinys. Jame plėtojama intriguojanti būrėjos žūties istorija, su ironija ir sarkazmu gvildenami tam tikri neigiami Lietuvos dabarties reiškiniai, įtikinamai atskleidžiamos nuojautos apie pragaištingo šiandienės visuomenės elgesio padarinius – užgimstantį naująjį baugų Placebo pasaulį.

Panašūs straipsniai: