Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Kultūra

Rekomenduojamos knygos 2022

Jurga Ivanauskaitė

„Sapnų nublokšti“

Išleido „Tyto alba“

Romanas, pirmą kartą išleistas 2007 m., sulaukė daug skaitytojų dėmesio, tad nuolat kartojamas. „Sapnų nublokšti“ nukelia į Neten, arba Mažają Šambalą. Pro akis praplaukia daugybė po Himalajus besiblaškančių įvairiausio plauko klajūnų. Su jais – ir fatališkasis Tenvaras Ošaras, atliekantis dievų jam skirtą misiją – ieškoti pražuvėlių ir grąžinti į Šambalą bent vieną lietuvį… Šiame provokuojančiame romane autorė atveria slapčiausias žmogaus sielos kerteles – ironiškai, sarkastiškai, tačiau su atjauta ir supratimu.

„Sapnų nublokšti“ – kertinis romanas Jurgos Ivanauskaitės kūryboje, liudijantis, kaip kelionės ir dvasinės praktikos pakeitė asmenybę. Atsirado gebėjimas pažvelgti į viską tarsi iš aukštai ir pamatyti, kad tai, dėl ko kankinamės, amžinybės požiūriu yra mizerija. Be to, dingo iliuzija, kad Lietuvoje blogai, o kažkur ten – Vakaruose ar Rytuose – „viskas labiau“. Žmogus visur tas pats – ieškantis ir nerandantis, gyvenimas – pikto dievo ar atsitiktinumo žaidimas, ir viskas, kas turi, įvyks savaime. „Sapnų nublokšti“ atskleidžia, kad žmogus kaip sraigė nešasi savo kančią ir problemas, kad ir kur būtų.

 

Alex Finlay

„Visos tavo baimės“

Išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla

Vertė Inga Čepulienė

Alexas Finlay – Alabamos valstijoje gimusio, dabar Vašingtone gyvenančio rašytojo slapyvardis. Autoriaus asmenybės formavimuisi didelę įtaką turėjo laikas, praleistas įvairiose pasaulio vietose – nuo atogrąžų salų Ramiajame vandenyne, kaimelio Jungtinėje Karalystėje iki atokaus krašto Tolimuosiuose Rytuose.

Per vieną kelionę, kai rašytojas atostogavo Tulume, Meksikoje, o jo atsitiktinai užsisakytame ekologiškame viešbutyje jau dešimtą vakaro būdavo išjungiama elektra, Alexas Finlay užrašė pirmąją debiutinio trilerio „Visos tavo baimės“ eilutę. Tą vakarą savo nešiojamajame kompiuteryje autorius žiūrėjo kriminalinę dokumentiką „Netflix“ platformoje, o telefone skaitė naujienas, kuriose buvo aprašyta mįslinga keliautojo iš Amerikos mirtis. Maždaug vidurnaktį, apsuptas įvairių džiunglių garsų ir tamsos, Alexas užrašė: „Jų kūnai buvo rasti antradienį.“

Debiutinis A. Finlay trileris „Visos tavo baimės“ pasirodė 2021 m. pradžioje ir sulaukė didžiulio tarptautinio pripažinimo. Jis išverstas į daugiau kaip 12 kalbų, o dabar A. Finlay debiutas pasirodo ir lietuvių kalba.

Panašūs straipsniai: