Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

R. Karbauskio puolimas, nukreiptas prieš LRT, sulaukė pastiprinimo – komercinės žiniasklaidos ryklių

Pagaliau prasidėjo lemiamas LRT šturmas prieš rinkimus. Komercinės žiniasklaidos atstovai, Interneto žiniasklaidos asociacija ir UAB „All Media Lithuania“ birželio 22 d. suorganizavo viešą spaudos konferenciją ir joje kartu su jiems atstovaujančiu advokatų kontoros „Ellex Valiūnas“ partneriu advokatu dr. Karoliu Kačerausku pranešė, kad pateikė skundą Europos Komisijai dėl, jų nuomone, valstybės pagalbos teikimo Lietuvos nacionaliniam radijui ir televizijai pažeidžiant Europos Sąjungos valstybės pagalbos taisykles.

Tai – seniai lauktas žingsnis. Ir ne todėl, kad „Google“ ir „Facebook“ susiurbiant vis daugiau reklamos milijonų žiniasklaidai pelną generuoti tampa vis problemiškiau. Šios tendencijos stebimos seniai, todėl tai negalėtų būti pagrindinė priežastis. Labiau tikėtina, kad to priežastis – LRT kaip žiniasklaidos priemonės nuoseklus stiprėjimas ir tapimas rimta galia, atimančia vis didesnę dalį auditorijos dėmesio. Tai mažina komercinės žiniasklaidos įtaką ir gali paveikti jos pajamas, nes jų dalis būna susijusi ne tik su skalbimo miltelių ar žiedinių kopūstų reklama, bet ir su politine bei kitokia įtaka. Todėl net jei šiandien LRT pretenduoja į labai mažą dalį reklamos rinkos, stiprėdamas jis kelia didelį pavojų komercinės žiniasklaidos įtakai ir ekonominei galiai. Turbūt geriausias šio pavojaus pavyzdys yra LRT transliuojama laida „Auksinis protas“: jos projekto „Auksinis protas. Vasaros lyga“ žiūrimumas tiesiog nušlavė visų komercinių televizijų reitingus.

Kad kalbama ne tiek apie pinigų iš reklamos, kiek apie įtakos praradimo grėsmę, geriausiai demonstruoja tai, kad pirmu smuiku puolime, kaip susidaro įspūdis, groja Interneto žiniasklaidos asociacija, nors jai apskritai nereikėtų bijoti prarasti reklamos pajamų, nes LRT, stiprindama savo naujienų portalą, reklamos jame atsisakė savo noru. Vadinasi, naujienų portalai, ypač dominuojantis delfi.lt, kuriame dažniausiai galima rasti straipsnių, nukreiptų prieš LRT, visų pirma bijo prarasti ne tik pajamas, bet ir įtaką.

Juokingiausia tai, kad aiškindami, ko savo veiksmais siekia, komercinės žiniasklaidos ryklių atstovai pareiškė, kad tai iš esmės yra skundas ne prieš LRT, o prieš valdžią, mat šios sprendimai, jų nuomone, leidžia LRT finansuoti ir veikti neskaidriai bei iškraipant konkurencinę aplinką.

Reikia pripažinti, kad mūsų komercinės žiniasklaidos rykliai turi puikų humoro jausmą. Juk mes žurnale nuolat rašome, kad su Rusija verslo ryšiais susijęs oligarchas Ramūnas Karbauskis tiesiog nepavargsta trolinti LRT ir stengiasi iš visų jėgų silpninti nacionalinį transliuotoją – tiek puldamas teisiškai, tiek su bičiuliais nuolat bandydamas visuomenei įteigti, kad LRT yra vos ne blogis. Mes redakcijoje tai aiškiname tuo, kad nors LRT vis dar labiau pataikauja nomenklatūrai ir nedrįsta vienytis su mūsų redakcija ir kovoti už skaidriomis sistemomis grįstą demokratiją, vertinant LRT kaip informacijos ir įtakos sklaidos šaltinį, reikia pripažinti, kad jis yra ne toks destruktyvus kaip nemaža dalis komercinės žiniasklaidos, padedančios stiprėti karbauskinėms, uspaskichinėms ir panašioms jėgoms. O tai su Rusija verslo ryšiais susijusiems veikėjams, tokiems kaip R. Karbauskis, prieš artėjančius Seimo rinkimus kelia didelę grėsmę. Manytume, jog tai ir verčia jį palaikyti nuolatinį puolimą.

Panašūs straipsniai: