Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Pasaulio metų įvykiai

Ukrainos kontrpuolimas įstrigo

Daug vilčių praėjusių metų pradžioje kėlusi Ukrainos kontrpuolimo galimybė vis dėlto nevirto Rusijos režimo sutriuškinimu Ukrainoje. Tai galima sieti su mažesniais Ukrainos žmogiškaisiais ištekliais, bet dar labiau – su nepakankama sąjungininkų parama. Ukrainai trūko artilerijos ir minosvaidžių amunicijos, o ką jau kalbėti apie Rusijos pranašumą oro erdvėje.

Žvelgiant į 2024-uosius labiausiai tikėtina, kad Ukraina savo dėmesį turės koncentruoti į gynybą, o Rusija tęs spaudimą ir bandys ne tik okupuoti papildomų teritorijų ir alinti Ukrainą, bet ir paremti sau palankių politikų, visų pirma Donaldo Trumpo, pergalę JAV prezidento rinkimuose. Į pergalę pastarasis žengia teigdamas, kad iš karto nutrauktų šiuo metu vykstantį karą Ukrainoje. Mūsų nuomone, tai turėtų kelti nerimą, nes karo nutraukimas Rusijai naudingomis sąlygomis sudarytų puikią galimybę Vladimiro Putino režimui pasiruošti lemiamam karui Ukrainoje, o gal ir su NATO valstybėmis.

 

JAV ekonomika nustebino BVP augimu

Žengiant į 2023 m., prognozės, susijusios su JAV ekonomikos augimu, buvo gana liūdnos – dalis ekonomistų netgi gąsdino gresiančia recesija. Vis dėlto galingiausia pasaulio demokratija nustebino savo atsparumu. JAV ekonomika, preliminariais duomenimis, 2023 m. augo apie 2,6 proc., o trečiąjį ketvirtį pademonstravo įspūdingą 5,2 proc. spurtą. Visų pirma tai siejame su ryžtinga JAV prezidento Joe Bideno politika. Norime akcentuoti tris svarbiausius jos komponentus: ekonomikos augimo skatinimą, ypač technologiškai pažangiose ir su ekonomikos žaliąja transformacija susijusiose srityse; technologinio bendradarbiavimo ir pažangiausių technologijų eksporto į Kiniją ribojimus, tuo pat metu skatinant dalies gamybos pajėgumų grįžimą į JAV; mokesčių, socialinės, investicijų politikos pokyčius, stengiantis per dešimtmetį keletu trilijonų JAV dolerių padidinti biudžeto pajamas, kad jas būtų galima panaudoti technologinei ir žaliajai pažangai finansuoti bei socialinei atskirčiai visuomenėje mažinti.

2024-iesiems ekonomistai prognozuoja JAV ekonomikos lėtėjimą, tačiau šį sykį negąsdina recesija ir tikisi, kad ekonomikos augimas vėl įsibėgės 2025 metais. Šias prognozes papildytume ir savo įžvalga, kad J. Bideno vykdomos politikos teigiama įtaka JAV ekonomikos augimui turėtų būti jaučiama visą šį dešimtmetį, todėl JAV ekonomika turėtų augti tiek 2026, tiek ir 2027 metais.

 

Donaldo Trumpo rinkimų traukinys įsibėgėja

Keturios baudžiamosios bylos, sunkiai suskaičiuojami kaltinimai ir vis dažnesnis lyginimas su Adolfu Hitleriu Donaldo Trumpo nesustabdo. Didelė dalis Respublikonų partijos elito, kurio galimybėmis į JAV prezidentus iškelti bent kiek šviesesnį kandidatą dar tikėjome prieš metus, masiškai kapituliavo prieš D. Trumpą. Tad visos bylos ir kaltinimai D. Trumpui, sudarę puikias sąlygas Respublikonų partijai jo atsikratyti, dabar virsta politinės priešpriešos instrumentu, respublikonų elitui aktyviai padedant D. Trumpui save vaizduoti kaip „korumpuoto“ Joe Bideno režimo auką.

Kaip tai įmanoma? Atsakyti nėra labai sunku. Visų pirma, D. Trumpas, mūsų nuomone, yra idealus iškastinio kuro korporacijų interesus reprezentuojantis politikas, todėl vadinamoji naftos imperija, vienijanti trilijonus valdantį kapitalą tiek diktatūrose, tiek demokratiniame pasaulyje, tikėtina, daro viską, kad tik jis taptų JAV prezidentu. Štai kodėl tiek respublikonams, tiek ir JAV demokratijai atsikratyti šio politiko taip sunku. Žinoma, galima tikėtis, kad D. Trumpą sustabdys JAV teisinė sistema, tiksliau – teismų sprendimai. Vis dėlto neatmestina, kad taip neatsitiks, kad D. Trumpas rinkimuose dalyvaus ir viską spręs rinkėjai.

Šioje situacijoje yra bene vienintelė gera žinia bijantiesiems (manytume, pagrįstai) D. Trumpo antrosios kadencijos: joks kitas respublikonų nominuotas kandidatas taip kokybiškai nesuvienytų demokratų rinkimuose balsuoti už J. Bideną. Tai gali tik D. Trumpas, todėl laimėti artėjančius JAV prezidento rinkimus net ir su naftos imperijos parama jam gali būti sunkiau nei gauti Respublikonų partijos nominaciją.

Panašūs straipsniai: