Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Lietuvos žiniasklaida paskelbė apklausą, panašią į propagandą

Tai, kad Lietuvos žiniasklaida sąmoningai ar netyčia ir toliau pasiraitojusi rankoves dirba Maskvai, manytume, geriausiai demonstruoja birželio 21 d. paskelbta apklausa, kurią atliko bendrovė „Baltijos tyrimai“. Ją pristatant naujienų portale delfi.lt buvo padaryta išvada, kad Lietuvos gyventojai sutinka su nuomone, jog pasiekti, kad Astravo atominė elektrinė apskritai nepradėtų veikti, jau nebepavyks. Nors šiandien svarbiausi klausimai turėtų būti šie: ar Lietuva turi priešintis, kad Astrave neatsirastų dar trys „Rosatom“ reaktoriai? Ar Lietuvos valdžia turi siekti, kad nepasikartotų „Gazprom“ istorija, kai tapę priklausomi nuo Rusijos energetikos mūsų žmonės turėjo permokėti milijardus? Ar Lietuvos piliečiams kelia nerimą tai, kad su Astravo elektrinės prijungimu prie mūsų šalies energetikos Lietuvoje gali išaugti su Kremliumi susijusių grupių, taip pat ir korupcinių bei kriminalinių, įtaka? Ir t. t.

Galima buvo užduoti nors ir 100 klausimų, tačiau tyrimo užsakovai pasirinko tokį klausimą, kuris, mūsų redakcijos nuomone, šiandien geriausiai reprezentuoja Kremliaus interesą trukdyti vienyti Lietuvos piliečius ginti mūsų valstybę nuo Vladimiro Putino režimo įgyvendinamos energetinės invazijos. Nesiimame vertinti „Baltijos tyrimų“ vadovybės etikos atliekant apklausą, manytume, akivaizdžiai skirtą vidinei propagandai, nes ekonominė realybė, matyt, verčia per daug negalvoti apie užsakymo turinį ir vengti prisiimti atsakomybę už tai, kaip tokios apklausos gali padėti Rusijai okupuoti Lietuvą iš vidaus. Daug svarbiau tai, kad šią apklausą užsakė naujienų agentūra ELTA. Apie ją rašėme prieš kelerius metus – informavome Lietuvos piliečius, kad prasidėjo mūsų informacinės erdvės „perkrovimo“ etapas, nes dalį žiniasklaidos priemonių perėmė, mūsų redakcijos nuomone, ne taip tiesiogiai su Rusija ir jos bičiuliais susiję asmenys. Tuo metu vyko gana masyvi priedangos operacija, joje sudalyvavo net ir su Rusija verslo ryšiais susijęs oligarchas Ramūnas Karbauskis – 2017 m. spalį jis savo 34 proc. „Ūkininko patarėjo“ akcijų pardavė bendrovei, neturinčiai akivaizdžių geopolitinių sąsajų su Rusija. Apie tai detaliau rašome šio numerio vedamajame.

Panašiu metu vyko nemažai žiniasklaidos verslo perkėlimo operacijų, jas mes siejome su pastangomis pridengti įtaką, kad ši taptų dar stipresnė. Vienas iš panašaus pobūdžio pokyčių įvyko ir su naujienų agentūros ELTA akcijomis. 80 proc. jos akcijų 2018-ųjų vasarį iš leidinių grupės „Respublikos leidiniai“, leidžiančios laikraščius „Respublika“ ir „Vakaro žinios“, mūsų nuomone, išsiskiriančius itin nuosekliu ir tvirtu Kremliaus draugų, tokių kaip Viktoras Uspaskichas, palaikymu, savininko Vito Tomkaus įsigijo bendrovė „GM Media Invest“. Pastarąją valdė, o vėliau ir Eltos vadove tapo viena iš V. Uspaskicho įkurtos Darbo partijos buvusių vadovių Gitana Markovičienė.

Panašūs straipsniai: