Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Lietuvos metų žmonės

Getty Images nuotr.

Norisi tikėti, kad mes, lietuviai, galime ne tik tapti pasaulio čempionais, ne tik sukurti klestinčių vienaragių ar perplaukti Atlanto vandenyną, bet ir susivienyti bei sukurti stiprią, klestinčią valstybę. Neabejojame, kad tai įmanoma, tačiau tik tuo atveju, jei šio tikslo sąmoningai sieksime ir jei turėsime lyderių, kurie įkvėptų drąsos, kurių vertybės stiprintų ir vienytų valstybę, kuriais mes galėtume didžiuotis.

Norėdami iškelti ir stiprinti būtent tokią lyderystę, metiniame numeryje renkame Lietuvos metų žmones. Nors tik vieną jų, šįkart – Ingridą Šimonytę, įvardijame Metų žmogumi, norime, kad būtų matomi visi, kurių veikla ar laimėjimai praeitais metais buvo įspūdingiausi. Juk kuo daugiau Lietuvoje yra lyderių, kurių veikla mus įkvepia, vienija ir stiprina mūsų valstybę, tuo ryškesnė yra viltis, kad mums pavyks, kad mes iš tiesų sukursime stiprią ir vieningą valstybę, pajėgiančią atlaikyti ekonomines ir geopolitines grėsmes bei išsaugoti savo nepriklausomybę. Juk tai ir yra svarbiausia.

Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie padėjo įvardyti Metų žmones. Tikimės, kad visi drauge sugebėjome atrinkti tuos, kurių demonstruojamą lyderystę būtina pabrėžti, įvertinti ir puoselėti.

 

Rūta Meilutytė: pergalės, įkvėpimas ir patriotiškumas

Rūta Meilutytė praplaukė dar vienus įspūdingus metus. Ilgametė pertrauka sportininkei, rodos, neturėjo jokios įtakos – ji vėl tapo 100 m plaukimo krūtine pasaulio čempione, kai praėjusių metų liepą triumfavo Japonijoje, Fukuokos mieste, vykusiame Pasaulio plaukimo čempionate. 100 m olimpinės rungties nuotolį jį įveikė per 1 min. 4,62 sekundės. Tai geriausias praėjusių metų rezultatas planetoje, artimas asmeniniam sportininkės rekordui – 1 min. 4,35 sek., kurį buvo pasiekusi 2013-aisiais Barselonoje.

Negana to, Lietuvos auksinė žuvelė triumfavo ir vieno didžiausių plaukimo naujienų portalų „SwimSwam“ surengtuose geriausių plaukikų rinkimuose – ekspertų buvo pripažinta geriausia Europos metų plaukike.

R. Meilutytė džiugina ne tik neįtikėtinomis pergalėmis ir medaliais, bet ir savo asmenine lyderyste bei atvirai demonstruojamomis vertybėmis. Ji įkvepia jaunimą ir skatina nepasiduoti, kovoti, įveikti visus išbandymus ir nugalėti. Nors sportininkai Lietuvoje dažniausiai nėra linkę dalytis savo pasaulėžiūra, politinėmis nuostatomis ar įsitikinimais, Rūtai tai nebūdinga. Kaip teigia R. Meilutytę Metų žmogumi nominavęs žurnalistas Šarūnas Černiauskas, „nepamirškime Rūtos pozicijos dėl Ukrainos ir jos virsmo meniniame performanse „Swimming Through“. Tai buvo kažkas neįtikėtinai galingo.“

Prasidėjus karui Ukrainoje, Rūta nedelsė išreikšti aiškios pozicijos ir padarė tai pačiu nuostabiausiu, nuoširdžiausiu ir meniškai paveikiausiu būdu. Ji plaukė. Tačiau ne baseine, o kruviname tvenkinyje prie Rusijos ambasados. Keturių moterų – Rūtos Meilutytės, Bertos Timantaitės, Aurelijos Striužės ir Neringos Rekašiūtės – autorinis projektas tapo viena ryškiausių priemonių išreikšti paramą teroristinės Rusijos užpultai Ukrainai. Prie ambasados esantis tvenkinys buvo nudažytas kraujo spalva ir į jį drąsiai nėrė Rūta. Užtikrintais grybšniais įveikė tvenkinį, kad atkreiptų dėmesį į Rusijos vykdomą genocidą Ukrainoje.

 

Aurimas Valujavičius: įkvepiantis žygis per Atlantą

29 metų Aurimas Valujavičius didelę dalį savo laiko skiria pasauliui tyrinėti, o pernai visas pasaulis tyrinėjo jį – drąsų nuotykių ištroškusį vaikiną, irkline valtimi plaukiantį per Atlanto vandenyną. Per 121 dieną perplaukęs vandenyną nuo žemyninės Europos iki žemyninės Šiaurės Amerikos dalies, kaunietis Aurimas tapo pirmuoju tokį maršrutą įveikusiu lietuviu ir trečiuoju žmogumi pasaulyje.

Jo kelionę susijaudinusi stebėjo visa Lietuva, o jauno vaikino ryžtas pakėlė visuomenės dvasią ir parodė, kad dėl savo svajonės tiesiogine to žodžio prasme galima perplaukti jūras. Į Lietuvą sugrįžusį Atlantą perplaukusį vaikiną Vilniaus oro uoste pasitiko gausybė gerbėjų. Aurimo nuotykiai vandenyne nuguls dokumentinio kino juostoje – pasak paties herojaus, joje bus ir šiurpių vaizdų. Filmo anonsą Aurimas pradeda tokiais žodžiais: „Pirksiu svarbiausią pirkinį savo gyvenime – valtį, kuri mane nuplukdys arba į pergalę, arba į Atlanto dugną.“

Perplaukęs Atlantą, A. Valujavičius snausti nežada – jau šį pavasarį ketina dviračiu minti per Naująją Zelandiją. Šiuo metu kaunietis aktyviai ruošiasi būsimam iššūkiui. Pasak jo, kelionė per Atlantą užgrūdino tiek jį, tiek jo artimuosius, todėl būsimas iššūkis aplinkiniams nebeatrodo toks sudėtingas. „Per aštuonerius mano kelionių metus visi priprato, tapo normalu, kad kelis mėnesius manęs nemato“, – sako jis.

Panašūs straipsniai: