Mokslas

Labiausiai įkvepiantys 2018-ųjų Lietuvos startuoliai

Redakcijoje neabejojame, kad Lietuvos ateitis paremta technologine pažanga ir tuo, kaip sėkmingai bus plėtojama startuoliams palanki ekosistema, ar augs pačių startuolių skaičius bei startuolių verslo indėlis į Lietuvos ekonomiką. Būtent dėl šios priežasties tiek daug dėmesio skiriame startuoliams ir stengiamės ne tik skatinti politikus kurti jiems palankią aplinką, bet ir rašyti apie tuos startuolius, kurių laimėjimai gali įkvėpti ir daugiau Lietuvos žmonių, ypač jaunimo, tikėti, kad Lietuva iš tiesų gali tapti technologiškai pažangia į pasaulinę rinką orientuota ir joje sėkmingai konkuruojančia valstybe.

„Oxipit.AI“
Nominavo „Startup Lithuania“ ir Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko vadovė Laima Kaušpadienė

Prieš metus Saulėtekio mokslo ir technologijų parke įkurtas startuolis „Oxipit.AI“, vystantis krūtinės ląstos rentgenogramų analizavimo sprendimus, paremtus dirbtiniu intelektu, 2018 m. sulaukė daug dėmesio. Dirbtinio intelekto sprendimai ir medicinos diagnostikos žinios įvertintos ne vienu apdovanojimu. Dirbtinis intelektas – tai algoritmas, sukurtas tam tikroms problemoms spręsti, o šiuo atveju padeda gydytojui radiologui tiksliau ir greičiau atlikti medicininių vaizdų analizę. Didžiausias tokio algoritmo pranašumas – jis suprogramuotas taip, kad visą laiką pats mokytųsi ir tobulėtų.

2018 m. startuolis skynė prizus tarptautiniuose konkursuose: tapo Europos inovacijų ir technologijų instituto „InnoStars Awards“ programos laimėtoju, didžiausio Baltijos šalyse tarptautinio gyvybės mokslų forumo „Life Sciences Baltics“ startuolių konkurso „Johnson&Johnson Pitch Challenge” nugalėtoju. Startuolio komanda laimėjo didžiausias Baltijos šalyse Startup Fair Pitch Battle varžybas, o Lietuvos ir Vokietijos verslo apdovanojimuose nuskynė Metų startuolio nominaciją. „Oxipit” kolektyvas yra ne kartą pasižymėjęs laimėdamas tarptautinius dirbtinio intelekto turnyrus „Kaggle” sukurti geriausiems tam tikrų problemų sprendimams. „Oxipit” sukurtą produktą tarptautinė organizacija Society for Imaging Informatics in Medicine išrinko vienu inovatyviausių pasaulyje šiais metais.

Kaip teigia Laima Kaušpadienė, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko vadovė, „jų plėtojama technologija priskiriama griaunančiai inovacijai, kurią sėkmingai pritaikius ir išplėtojus, primityviai kalbant, nebeliktų eilių prie tam tikros srities gydytojų kabinetų, o ką jau kalbėti apie trečiojo pasaulio šalis, kuriose kvalifikuotų specialistų itin trūksta.“

„Lympo“
Nominavo „CodeAcademy“ rinkodaros vadovas Andrius Lakštutis

„Lympo“ – tai platforma, padedanti kiekvienam rasti geriausią sporto trenerį. Nors startuolis gimė vos prieš pusantrų metų, visai neseniai žengė dar vieną žingsnį – sukūrė nemokamą mobiliąją programėlę „Lympo Run“, skatinančią ir kriptožetonais apdovanojančią aktyvų gyvenimą mėgstančius žmones už sėkmingai įveiktus sporto iššūkius.

Startuolis neapsiribojo plėtra vien tik Lietuvoje, jo vardą jau garsina pasaulio sporto elitas: „Lympo“ ambasadore tapo antroji pasaulio teniso raketė Caroline Wozniacki, o vasaros pradžioje prisidėjo NBA Vakarų konferencijoje rungtyniaujanti Dalaso „Mavericks“ ekipa – jai vadovaujantis Markas Cubanas tiki „Lympo“ misija sukurti sveikesnį pasaulį naudojant naujausias technologijas. Ateityje „Lympo“ planuoja žengti ir į Kinijos rinką.

Kaip teigia Andrius Lakštutis, „CodeAcademy“ rinkodaros vadovas, 2018-ieji buvo reikšmingi blokų grandinės technologijos startuoliams, kurie investicijų pritraukia naudodami priminį kriptovaliutų siūlymą. Šioje aplinkoje išaugo ne viena stipri bendrovė.

 
Apie metų įvykius Lietuvoje
Kristina BABELYTĖ-LABANAUSKĖ, Vilniaus universiteto Mokslo ir inovacijų departamento Inovacijų skyriaus vadovė
Andrius LAKŠTUTIS, „CodeAcademy“ rinkodaros vadovas
Laima KAUŠPADIENĖ, Saulėtekio slėnio mokslo ir technologijų parko vadovė

Startuolių ekosistemai 2018-ieji buvo labai reikšmingi ir svarbūs. Kovą Lietuvoje pradėjo veikti startuolių ilgai lauktas verslo angelų tinklas „LitBAN“, kurio tikslas – pritraukti investicijų, dalytis startuolių idėjomis, skatinti verslo angelų bendradarbiavimą ir sandorių srauto generavimą. „LitBAN“ turėtų dar labiau sustiprinti vietinę startuolių ekosistemą ir suteikti galimybę naujoms verslo idėjoms greičiau subręsti ir įgauti pagreitį.
Lietuva buvo vienintelė iš Baltijos valstybių, neturėjusi verslo angelus vienijančio tinklo. Šalyse kaimynėse angelus vienijantys tinklai ar asociacijos jau veikia ne vienus metus: Estijoje panašus tinklas, „EstBAN“, įkurtas 2012 m., o Latvijos angelų tinklas „LatBAN“ veikia nuo 2014 metų. Mūsų šalyje verslo angelai iki šiol veikė pavieniui arba buvo buriami tik privačių iniciatyvų. „LitBAN“ įkūrimas – Lietuvai labai reikalinga iniciatyva, ji pastebimai padės tiek startuoliams, tiek inovacijų plėtrai šalyje.
Taip pat svarbu paminėti ir „Blockchain Centre Vilnius“ įkūrimą – tai trečias blokų grandinės technologijų centras pasaulyje.
Reikia pasidžiaugti ir tuo, kad šiemet tiek Vilniaus, tiek Kauno, tiek ir kitų miestų savivaldybės buvo aktyvios įvairių kūrybinių dirbtuvių arba hakatonų rėmėjos, atvėrė miestų duomenis visiems naujų sprendimų kūrimu besidomintiems miestų gyventojams. Ši Lietuvoje gal kiek nauja tendencija, kai regioninės savivaldos institucijos aktyviai įsitraukia į inovacijų ekosistemos kūrimą, motyvuoja ne tik universitetus, mokslo ir technologijų parkus, bet ir talentingus miestiečius.
Dar vienas labai svarbus įvykis Lietuvoje – Kauno miesto valdžios inicijuota programa „Kauno startuoliai“ ir pirmasis šalyje startuolių akceleratorius.
Tačiau labiausiai džiugina blokų grandinės technologijos startuoliai, nes per pirminius kriptovaliutų siūlymus jie pritraukė 400 mln. eurų investicijų. Kaip teigia Andrius Lakštutis, 2018 m. buvo sėkmingiausi kapitalo pritraukimo atžvilgiu per visą Lietuvos startuolių ekosistemos gyvavimo laikotarpį.

„Vinted“
Nominavo „Startup Lithuania“ ir Kauno technologijos uni­ver­siteto „Startup Space“ verslo plėtros specialistė Vaida Morkūnaitė

Vienas sėkmingiausių Lietuvos startuolių „Vinted“ išaugo iš spontaniškai gimusios idėjos internete pardavinėti nebereikalingus drabužius. Nedidelis projektas, kuris vadinosi „Mano drabužiai“, sulaukė rekordinių investicijų. Šiandien pasaulyje jis puikiai žinomas vardu „Vinted“ ir iš pagrindų keičia vartojimo įpročius. Nors „Vinted“ tikrai nėra naujokas tarp startuolių, greičiau vienas mohikanų, 2018-ieji jiems buvo ypač reikšmingi, nes pritraukta 50 mln. eurų investicija. Tai visų laikų didžiausia investicija į lietuvišką startuolį.

„2018-ųjų proveržiu tikrai galima vadinti startuolių rinkos senbuvį „Vinted“, nes jis pritraukė didžiausią investiciją Lietuvos istorijoje. Tai puikus sėkmės pavyzdys“, – teigia Kauno technologijos universiteto „Startup Space“ verslo plėtros specialistė Vaida Morkūnaitė.

„CityBirds“
„CityBirds“ – tai lietuvio Igno Survilos 2014-aisiais įkurtas startuolis, tobulintas su partneriais Šveicarijoje. „CityBirds“ kuria miesto paspirtukus, skirtus vaikams ir suaugusiesiems. Pirmuosius pinigus savo startuoliui I. Survila surinko per „Kickstarter“ platformą sutelktinio finansavimo būdu – žmonės jo paspirtukus pirko dar tada, kai šie net nebuvo pradėti gaminti.

„CityBirds“ paspirtukai jau yra pelnę 11 dizaino apdovanojimų visame pasaulyje. 2018 m. žaismingų paspirtukų kūrėjai pristatė ir pirmą elektrinį paspirtuką „Eagle“, jis turėtų būti ploniausias ir lengviausias pasaulyje. „CityBirds“ save mato kaip tvaraus transporto priemonių gamintoją, bandantį pakeisti nusistovėjusias miestų transporto infrastruktūros taisykles. Startuolio planuose – dar vienas visiškai lietuviškas elektrinis paspirtukas „Unicorn“. Tikimasi, kad jis labai greitai į Lietuvą atneš ir paspirtukų dalijimosi paslaugą.

 
Apie metų įvykius pasaulyje
Audrius MILUKAS, „Open Circle Capital“ partneris ir vadovas
Kristina BABELYTĖ-LABANAUSKĖ, Vilniaus universiteto Mokslo ir inovacijų departamento Inovacijų skyriaus vadovė

Nors 2018 m. startuolių pasaulyje įvyko daug įdomių dalykų, visų pirma reikia atkreipti dėmesį į elektrinių paspirtukų dalijimosi paslaugų paplitimą, nes šie metai tikrai išsiskyrė jų iškilimu. Štai elektrinių paspirtukų dalijimosi platformos „Bird“ ir „Lime“ vos per metus tapo vienaragiais, o „Bird“ perkopė net 2 mlrd. JAV dolerių ribą.
Verta paminėti ir „ByteDance“, tapusį 2018-ųjų vertingiausiu pasaulio startuoliu. Šiuo metu įmonė verta net 75 mlrd. JAV dolerių! Startuolio kuriamos ir naudojamos dirbtinio intelekto technologijos padeda žmonėms kurti, atrasti bei naudoti internetinį turinį, bendrovės produktais kiekvieną dieną naudojasi 200 mln. aktyvių vartotojų.
Na, o apie „Epic Games“ ir jų sukurtą žaidimą „Fortnite“ 2018-aisiais, ko gero, girdėjo kiekvienas. Šis žaidimas tapo populiariausias pasaulyje ir generuoja daugiau kaip 200 mln. JAV dolerių pajamų per mėnesį! Pagrindinius „Fortnite“ turnyrus vidutiniškai stebi daugiau žiūrovų negu JAV Nacionalinės ledo ritulio lygos varžybas.
Dar vienas skambus startuolio vardas, 2018-aisiais atkreipęs pasaulio dėmesį, – „Juul Labs“. Jis pasiūlė elektroninių cigarečių alternatyvą rūkaliams. JAV bendrovė įkurta tik 2017 m., tačiau, anot „Business Insider“, jos vertė jau perkopė 16 mlrd. JAV dolerių.
Pasaulį drebino ir blokų grandinės technologija grįsti sprendimai. 2017 m. pabaiga ir 2018 m. pradžia buvo tikras šios srities startuolių bumas. Itin daug dėmesio sulaukė naujos kriptovaliutos ir investicijų pritraukimas pateikus pirminį kriptovaliutų siūlymą.

„TransferGo“
Nominavo „Open Circle Capital“ partneris ir vadovas Audrius Milukas

Prieš penkerius metus įkurtas startuolis „TransferGo“ veikia kaip internetinė skaitmeninė pinigų pervedimo platforma. Anksčiau pinigai į įvairias pasaulio šalis būdavo pervedami per 30 min., o dabar pristatyta galimybė šį laiką dar labiau sutrumpinti. Pavyzdžiui, iš Jungtinės Karalystės į Indiją pinigai gali nukeliauti per 7 min. nuo vartotojo prisijungimo sistemoje iki pinigų išsiuntimo.

Vartotojų nepriklausomų atsiliepimų internetinėje platformoje „Trustpilot“ „TransferGo“ 2018 m. įvertintas 9,6 balo iš 10 ir tai yra „Trustpilot“ geriausiai įvertinta pinigų pervedimo sistema. Be to, 2018-aisiais įmonė pritraukė ir solidžią 8,5 mln. eurų investiciją.

Kaip teigia „Open Circle Capital“ partneris ir vadovas Audrius Milukas, „tokio lygio dėmesys pozityviai nuteikia, nes tai parodo, kad tarptautiniai rizikos kapitalo investuotojai atranda Lietuvos startuolius ir jais pasitiki“.

Norisi tikėti, kad mūsų redakcija paminėjo visus startuolius, kurie 2018-aisiais labiausiai išsiskyrė savo laimėjimais. O jei praleidome ką nors reikšminga, prašom informuoti – Lietuvos pažangos lyderiams tikrai rasime vietos.

Panašūs straipsniai: