Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Kultūra

Karo liepsnose skęstantį pasaulį gelbėjęs menas: nuo konservuotų ryklių iki „Barbenheimerio“

Milijardus dolerių į ekonomiką įliejanti muzika; architektūra, kurios misija – ne tik pagražinti pasaulį, bet ir paversti jį tvaresniu; aukštoji mada, gimusi iš persiūtų senų marškinėlių; knygos, gebančios pasakoti apie žodžiais nenusakomus dalykus; tapyba, išskridusi į kosmosą; konservuotas ryklys ir „Barbenheimeris“. Turbūt taip atrodytų vienas sakinys, trumpai apibūdinantis meno įdomybes, 2023-iaisiais labiausiai prikausčiusias pasaulio dėmesį.

Nors apžvelgti absoliučiai visus ryškiausius praėjusių metų kūrėjus ir reikšmingiausius meno įvykius globaliu mastu yra misija neįmanoma, kaip ir kasmet, pabandėme išgryninti įspūdingiausius skirtingų meno sričių atstovus ir trumpai supažindinti su jų kūryba bei darbais. Juk kas kitas, jei ne menas yra užuovėja nuo žiaurios karo liepsnose skęstančios realybės. Realybės, nuo kurios kartais norisi bent trumpam pabėgti.

Dainininkė, sukėlusi 2,3 balo žemės drebėjimą

JAV dainininkė Taylor Swift sprogdina žiniasklaidą. Jos populiarumas toks didelis, kad naujienų portalas „USA Today“ net paskelbė ieškantis vien tik naujienas apie ją rengsiančio reporterio. Karščiausia žinia dainininkės gerbėjams yra jos turas „The Eras Tour“, kuris tęsis iki 2024 m. pabaigos. Bilietų į koncertus jau parduota už beveik 800 mln. JAV dolerių, o pagal savo pajamas šis turas nusileidžia tik Eltono Johno turui „Farewell Yellow Brick Road“. Per dieną į T. Swift koncertus buvo parduota daugiau kaip 2 mln. bilietų – toks skaičius nulaužė bilietų prekybos platformą „Ticketmaster“.

Čia dar ne viskas: praėjusių metų liepą vykusiame koncerte Sietle, pasak portalo „The Week“, gerbėjai šokdami ir trypdami sukėlė seisminį aktyvumą, prilygstantį 2,3 balo žemės drebėjimui. „Bloomberg“ skaičiavimu, 53
T. Swift koncertai, 2023 m. užpildę Jungtinių Valstijų stadionus, į šalies ekonomiką įliejo 4,6 mlrd. JAV dolerių – kelionių ir kitos išlaidos buvo tokios didelės, kad net įgijo pavadinimą sviftnomika.

2023 m. liepą T. Swift tapo pirmąja moterimi, kurios keturi albumai iš karto pateko į JAV populiariausiųjų dešimtuką, be to, ji pagerino Barbros Streisand rekordą – išleido daugiau topų viršūnėse karaliaujančių albumų nei bet kuri kita moteris per visą istoriją. Prieš kelis mėnesius ji tapo pirmąja atlikėja, užėmusia visas dešimt pirmųjų vietų JAV singlų šimtuke „Billboard Hot 100“. Na, o 2023 m. spalį širdžių princesė tapo milijardiere.

Neįtikėtina sėkmė. Tik taip galima apibūdinti filmą, kuris per pirmąjį savaitgalį JAV kino teatrų kasose uždirbo 162 mln. JAV dolerių. Tai – didžiausia 2023-iųjų premjera, didžiausia moters režisierės premjera ir didžiausia filmo žvaigždžių Robbie Margot ir Ryano Goslingo premjera.

„Apple Music“ paskelbė ją Metų atlikėja: per pirmus 10 praėjusių metų mėnesių net 65 T. Swift dainos pateko į „Apple Music“ pasaulinį dienos šimtuką. Tai kur kas daugiau, nei pavyko pasiekti bet kuriam kitam atlikėjui.

33 metų atlikėja yra ryškiausia pasaulio žvaigždė – fenomenas, prilygstantis bitlų manijai ar Michaelo Jacksono muzikai praėjusio amžiaus 8 deš. pradžioje. Net 53 proc. suaugusiųjų Jungtinėse Valstijose laiko save T. Swift gerbėjais, o 16 proc. pasikrikštijo dar stipriau – sviftiečiais.

Panašūs straipsniai: