Aktualijos

Jūsų Ekscelencija Prezidente Gitanai Nausėda, Jūs klystate – ne politinė sistema neišlaiko moralės ir padorumo egzamino, o visas Lietuvos elitas

Lietuvoje pensininkų pensijos, lyginant su buvusiomis darbinėmis pajamomis, yra vienos mažiausių Europoje, o mokesčiai, tenkantys dirbantiesiems pagal darbo sutartis, yra vieni didžiausių. Negana to, būsto įperkamumas – vienas prasčiausių. Džiaugiamės BVP augimu, bet nematome to, kad egzistuojanti sistema skurdina pažeidžiamiausius piliečius ir apvaginėja jaunimą, o tuo pat metu Lietuvoje kapitalo, prabangos ir taršos mokesčiai yra vieni mažiausių Europoje.

Kokių minčių gali kilti žvelgiant į šią sistemą? Pirmoji – kad Lietuvos ekonomikos ir verslo konkurencingumas yra iš dalis paremtas senjorų ir dirbančiųjų pagal darbo sutartis bei jaunimo sisteminiu apvaginėjimu. Antroji – kad akivaizdu, jog tokią sistemą būtina keisti. Trečioji – kad jei valstybėje tokia sistema ir toliau egzistuoja ir jos nepavyksta pakeisti, akivaizdu, kad tokios valstybės elitas nesiruošia stiprinti valstybės, o elite dominuoja jėgos, kurios stengiasi valstybe naudotis, o ne rūpintis.

Apie tai esu priverstas rašyti ir vėl, nes vykstant Rusijos karui Ukrainoje, o Lietuvos lyderiams nenuilstamai deklaruojant, kad turime vienytis ir rūpintis gynybos finansavimu, matyti akivaizdžios pastangos ne tik apsaugoti ydingai veikiančią mokesčių sistemą, bet ir milijonierių, oligarchų, net Vladimiro Putino interesus. Paskutinė žinia iš šio fronto susijusi su tuo, kad valdantieji nusprendė neapmokestinti pirmojo būsto, esą taip pasirūpins sunkiai gyvenančiaisiais ir pensininkais, nors šie būtų atleisti nuo kelias dešimtis eurų siekiančio mokesčio, o milijonieriai, kurių namai verti kelių milijonų, – nuo 10 ir daugiau tūkstančių eurų dydžio mokesčio.

Taigi, teigiama, kad gelbėjami pensininkai, bet iš tiesų gelbėjami milijonieriai, elitui dar kartą deklaruojant, kad rūpinasi Lietuvos gynyba, pažanga, teisingumu bei solidarumu, bet tuo pat metu sabotuojant vakarietiško NT mokesčio įvedimą, nors jis pažangiose demokratinėse valstybėse vertinamas kaip vienas socialiai teisingiausių, nes turtingieji sumoka dešimtis, o atsižvelgiant į mokesčių lengvatas gyvenantiesiems sunkiau ar auginantiesiems vaikus – ir šimtą kartų daugiau nei eiliniai piliečiai.

Deja, Lietuvos informacinė erdvė yra užtvindyta melagingomis įtaigomis ir taip giliai įklimpusi į pataikavimą stambiojo kapitalo interesams ir visuomenės valdymą, tai yra piliečių kvailinimą ir naudos sau siekimą, kad daugelis sunkiai gyvenančių piliečių net nesuvokia, kas vyksta, ir džiaugiasi, jog priimtas sprendimas neapmokestinti pirmojo būsto, nors tai reikš, kad valstybė, perskirstydama finansinius resursus, taip pat ir savivaldai bei pensininkams ir šeimoms su vaikais, turės dar mažiau galimybių didinti bazinę pensiją ir pasirūpinti šeimomis, bet gera žinia ta, kad apsaugosime milijonierių kišenes!

Jau dešimtis kartų rašiau, jog atsakingai realizuotas NT mokestis yra ypač svarbus ir rūpinantis jaunomis šeimomis su vaikais bei profesionalais. Kodėl? Nes tose valstybėse, kuriose tokio mokesčio nėra, dažniausiai NT įperkamumas yra daug žemesnis, tai yra jaunos šeimos ir profesionalai, kuriuos išlaikyti Lietuvoje yra kritiškai svarbu mūsų valstybės ateičiai ir piliečių gerovei, įsigydami būstą sumoka gerokai didesnę dalį savo pajamų.

Užtat NT rinkos įtakingiausi žaidėjai, NT magnatai ir oligarchai, bankai ir, tikėtina, NT rinkai įtaką darantys korumpuoti politikai bei biurokratai uždirba gerokai daugiau. Taigi, be pažangaus NT mokesčio ne tik labiausiai laimi turtingieji ir godieji, o pralaimi sunkiau gyvenantieji, jaunos šeimos su vaikais ir talentai, bet ir formuojasi aplinka, palankesnė korupcinių galių, net mafijinių, įsitvirtinimui valstybėje.

Ar politikai to nesupranta? Žinoma, kad supranta. Ir ne tik todėl, kad rašiau apie tai dešimtis kartų, bet ir todėl, kad šį mokestį įvesti rekomenduoja visos tarptautinės organizacijos, o Europos Sąjunga net grasina neskirti šimtamilijoninės paramos, jei to nepadarysime. Būtent šis spaudimas ir lemia, kodėl jau n-tąjį kartą Lietuvos politikai bando šį mokestį įvesti, tačiau akivaizdu, kad ir vėl nepersistengia – neaiškina Lietuvos žmonėms, kaip šis mokestis paveiks sistemą, nežada sunkiau gyvenantiesiems, ypač senjorams ir šeimoms su vaikais, kompensuoti jo neigiamą finansinę įtaką, sąmoningai leidžia žiniasklaidai ir socialiniams tinklams, taip pat pigiu populizmu, o dažnai – ir kremliniu vatizmu atsiduodantiems veikėjams, organizuojantiems protestus ir klaidinantiems žmones, vėl užtrolinti šį svarbų sprendimą!

Kodėl? Mano atsakymas nėra džiuginantis: todėl, kad politikai puikiausiai supranta, kokios galingos jėgos yra suinteresuotos, kad išliktų sistema, lupanti kailį skurdžiams ir jaunimui, o pinigus padedanti koncentruoti NT magnatų, oligarchų, bankininkų ir kitų galingųjų kišenėse. Dalį jų jie vėliau gali panaudoti ne tik informacinei erdvei kontroliuoti, bei ir jos padedami kurti iškreiptą realybę, kurioje sunkiai gyvenantys žmonės džiaugiasi, kad nebus priimtas sprendimas, kuris stiprintų jų gerovės pamatą. Nebijokime pripažinti ir to, kad stambusis kapitalas šią įtaką išnaudoja ir tam, kad padėtų jiems draugiškiems politikams iškilti žiniasklaidoje, o jiems trukdantiems – iš eterio išnykti.

Būtent tai lemia, kodėl jau n-tąjį kartą bandoma įvesti NT mokestį, tačiau kol jis pasiekia finišo tiesiąją, būna taip sužalotas, kad iš jo naudos lieka šlapia vieta. Net ir tie šviesesni bei drąsesni politikai, kurie vis dėlto drįsta bandyti įvesti vakarietišką NT mokestį, prasidėjus oligarchinių pajėgų ir Kremliaus vatnikų apgulčiai ne priešinasi, o kapituliuoja.

Nedrįstu prognozuoti, ar šį sykį atsitiks panašiai. Pažiūrėsime. Užtat galime neabejoti, kad jei taip atsitiks, tikrai nebus atsitiktinumas, kad mokestis, kuris stiprintų Lietuvos ekonomikos pamatus, padėtų mažinti skurdą ir pakratytų milijonierių kišenes, nebus priimtas. Kodėl? Nes jau visą mėnesį sąmoningai bandau pažadinti Lietuvos elito, tiek politikos, tiek ir turtingųjų, patriotizmo jausmą ar bent minimalų padorumą ir paskatinti Rusijos karo Ukrainoje ir grėsmės, kad galime tapti kitu V. Putino ordos taikiniu, akivaizdoje apmokestinti prabangiausius milijonierių automobilius.

Deja, nesėkmingai. Štai Izraelyje už prabangų automobilį tenka sumokėti papildomus 80 proc. jo vertės siekiančius mokesčius, Danijoje ir – 150 proc. vertės mokestį už brangiausius milijonierių automobilius, o Lietuvoje, nepaisant visų grėsmių mūsų valstybei ir nuolatinio žiniasklaidos eteryje įsitvirtinusio elito demonstravimosi, kaip jis myli Tėvynę, net prabangiausi milijonierių automobiliai papildomai niekaip apmokestinami.

Yra keli žodžiai, kuriuos norėčiau pavartoti sakydamas, ką šiuo atveju galvoju apie Lietuvos elitą – tą viešąjį, kuris dominuoja žiniasklaidoje, demonstruoja savo patriotines vertybes ir meilę Tėvynei, tačiau susilaikysiu. Bet vis dėlto, gerbiamieji, koks suši***s Lietuvos elito patriotizmas, koks didžiulis jo cinizmas, jei po visų mano viešų raginimų visas elitas vieningai apsimeta, kad cukraus mokestis, kurio daugiausia sumokės vargšai, yra visai gerai, bet apie 100 tūkst. eurų ir daugiau kainuojančių prabangių automobilių apmokestinimą net simboliniu 10 proc. mokesčiu, kuris užgultų tik turtingiausius, taigi – ir NT magnatus, oligarchus, kontrabandininkus bei narkotikų prekeivius, nė cypt.

Sutikite, kad Rusijos keliamo pavojaus Lietuvai akivaizdoje tai ne šiaip amoralu, tai apgailėtina. Belieka stebėtis, kaip giliai mūsų žiniasklaidos, verslo, politikos, net mokslo ir kultūros elitas yra įklimpęs į kapitalo, prabangos ir tuštybės aptarnavimą, kad net minimalus mokestis už poršus, ferarius, bentlius ir rolsroisus gresiant karui išlieka tabu.

Štai kodėl nesutinku su prezidentu Gitanu Nausėda, kuris metinėje kalboje užsiminė, jog politinė sistema neišlaiko moralės ir padorumo egzamino. Manau, kad iš to, ką matome, yra akivaizdu, kad visas elitas šio egzamino neišlaiko. Dar blogiau – jis net ir nesiruošia jo išlaikyti, tiesiog naudojasi savo įtaka ir šika bei tapšnoja tiek ant moralės, tiek ant padorumo, tiek ir ant valstybės.

Tik tokiu vertybiniu Lietuvos elito užsitrolinimu įmanoma paaiškinti tai, kad šiuo metu, kai turime susivienyti ir kurti tvirtą bei kuo padoresnį pamatą ilgalaikiam Lietuvos ekonomikos augimui, tvariam žmonių gerovės ir gynybos finansavimui, yra įmanoma, kad NT mokestis būtų vėl įvedamas taip, kaip naudingiau milijonieriams, bankininkams, NT magnatams, oligarchams, korumpuotiems politikams ir biurokratams, o ne siekiant maksimalios naudos valstybei, senjorams ir jaunoms šeimoms.

Tuo pat metu milijonierių automobilių parkai, kuriuose tam tikri veikėjai yra sukaupę po penkis ir daugiau prabangių automobilių, yra atleidžiami net nuo minimalaus solidarumo mokesčio. Beje, apie papildomą naftos apmokestinimą net nekalbame. Lietuvoje, kurią Rusija ateityje už naftos milijardus gali okupuoti, griauti mūsų miestus, žudyti mūsų žmones, realizuojant mokesčių reformą su tikslu finansuoti gynybą ir stiprinti savo nepriklausomybę, nafta paliekama ramybėje ir papildomai neapmokestinama.

Kaip tai įmanoma? Pabandysiu atsakyti. Jau 20 metų kovodami su oligarchų, o labiausiai – su Rusijos koncernų „Gazprom“ ir „InterRAO“, įtaka, daugybę kartų stebėjome, kaip stambiojo kapitalo grupių interesai ir pinigai daro įtaką mūsų viešajai erdvei, kaip su žiniasklaidos pagalba formuojamas sau naudingas elitas, kaip primetamos ir išsaugomos ydingai veikiančios sistemos, trukdančios modernizuoti ir stiprinti valstybę.

Dėl jų pinigų žiniasklaidoje pradeda dominuoti tie, kuriems rūpi tik jų pačių įtaka, tuštybė ir verslo ebitdos (pelnai). Dėl jų interesų patriotizmas, kaip ir nacionaliniai interesai ar meilė Tėvynei, tampa tik reklamine uždanga, kuria jie prisidengia, gindami savo interesus, saugodami savo įtaką, savo naudai veikiančias sistemas, skaldydami, valdydami ir įsisavindami valstybę.

Bet taip yra visur. Visur yra jėgų, norinčių naudos sau, todėl apie šias galias galima rašyti labai ilgai. Analizuoti, kaip dujų, o dabar – ir naftos ar tų pačių NT oligarchų pinigai liejasi į žiniasklaidą ir padeda skandinti pažangios ir vieningos valstybės viziją. Vis dėlto visa tai nepaaiškina vieno – kodėl tyli patriotai?

Neabejoju: jei partizanai, už mūsų laisvę atidavę savo gyvybę, šiandien matytų šias vertybines elito bakchanalijas, joms tikrai priešintųsi, o ne tyliai su jomis susigyventų ir į jas integruotųsi. Jie kovotų, kad būtini sprendimai būtų priimami šiandien, kai dar turime laiko stiprinti ir vienyti mūsų valstybę bei paruošti ją ateities iššūkiams, o ne pasyviai stebėtų, kaip šie sprendimai užtrolinami.

Deja, tyli ne tik nomenklatūrinis ar oligarchinis elitas, tyli ir startuolių bei vienaragių kūrėjai, kultūros ir mokslo šviesuomenė, drąsesni socialinių tinklų kūrėjai, kurie tarsi savęs netapatina su nomenklatūriniu, oligarchiniu ar ebitdiniu tik į savo pelnus ir naudą orientuotu elitu. Belieka spėlioti, kad gal ir Lietuvos partizanų dvasia jau yra galutinai prichvatizuota nomenklatūrinių ir oligarchinių patriotų, tad tikriems patriotams jos nebeliko.

Jei manote, kad nieko negalite padaryti, tai yra netiesa – galite. Gerbiamieji, jei dabartinėje užtrolintoje informacinėje erdvėje, kurioje tokie tekstai kaip šis ir toks vertybinis požiūris yra ištrinami, bet Jūs radote jėgų šį tekstą perskaityti, gal galite rasti jėgų ir juo pasidalinti, kad taptumėte tais, kurie sako: „Vienykimės ir darykime!“, o ne liktumėte su tais, kurie pasyviai stebi, kaip naudojantis informacine erdve griaunama tai, ką būtina realizuoti.

Kad taptumėte tais, kurie randa jėgų remti tai, kas būtina, o ne tai, kas patinka. Juk ir man nepatinka mokesčiai. Ta diena, kai juos reikia mokėti, man yra tikrai labai liūdna, tačiau reikalas tas, kad Tėvynę aš myliu daug labiau, nei neapkenčiu mokesčių. Aš noriu, kad ji būtų stipri ir išliktų laisva, kad mano vaikai, o ateityje – ir anūkai galėtų džiaugtis laisve. Todėl kad ir kaip neapkenčiu mokesčių, stengiuosi kovoti, kad jie Lietuvoje būtų maksimaliai pažangūs, stiprinantys valstybę, mažinantys skurdą, gausinantys šeimas, vienijantys visuomenę. Manau, kad šio tikslo tikri patriotai turėtų siekti kartu.

Raginu rasti jėgų ir pasidalinti šiuo komentaru, nes būtina kuo garsiau pasakyti Lietuvoje dominuojančiam elitui ir ypač jo pelkėje skęstantiems politikams, kad mes matome Jus, matome, kaip skęstate vertybiškai apipuvusio elito pelkėje, bet turite rasti jėgų ir iš jos ropštis. Turite apmokestinti pirmąjį milijonierių būstą, įvesti bent minimalius prabangos mokesčius milijonierių autoparkui ir nuosekliai didinti mokesčius didžiausiai V. Putino meilei – naftai.

Atlikime savo pareigą, paraginkime Lietuvos politikus rasti jėgų ir įveikti bailią pagarbą milijonieriams, oligarchams, jų interesams ir įtakai. Padėkime jiems žengti keliu, vedančiu į saugią Lietuvos ateitį, nes jei tylėsime ir šiandien neskatinsime jų elgtis teisingai, patys leisime Lietuvos politinei sistemai neišlaikyti dar vieno moralės bei padorumo egzamino ir dar giliau paskęsti ebitdinio elito pelkėje. Ir į šią pelkę nusitempti ir visą valstybę…

Eduardas Eigirdas
Žurnalistas, žurnalo „Valstybė“ redaktorius

P. S. Kad neatrodytų, jog stengiamės Jums užkrauti savo kovų naštą, trumpai informuosiu apie mūsų darbus. Metiniame žurnalo „Valstybė“ numeryje atlikome gana išsamią analizę, leidžiančią teigti, kad dar turime laiko stiprinti mūsų valstybę, tačiau ilgainiui karo Lietuvoje grėsmė bus atvirkščiai proporcinga tai pažangai, kurią sugebėsime realizuoti Lietuvoje ir kartu su sąjungininkais tiek stiprindami ekonomiką ir gynybą, tiek skatindami technologinę ir socialinę pažangą, kuri turėtų suvienyti Lietuvos visuomenę.

Šio tikslo siekėme ir kovą vykusiame „Lietuvos Davoso“ forume: stengėmės iškelti tuos tikslus, kurių realizavimas padėtų stiprinti valstybę ir siekti saugios ateities. Dalį jų aprašiau ir šį aprašymą galite perskaityti forumo svetainėje https://www.ekonomikoskonferencija.lt/konferencijos-misija/.

Šis komentaras, kaip ir daugybė kitų, kurių sklaidą šiais mėnesiais finansuojame savo pajamomis, yra skirtas kovai už vieną svarbiausių pokyčių – siekti padoresnės ir pažangesnės mokesčių sistemos, kuri stiprintų valstybę ir padėtų suvienyti visuomenę.

Visus šiuos tikslus ir jų svarbą mūsų valstybės ateičiai dar detaliau pasistengsime atskleisti žurnalo „Valstybė“ Pažangos numeryje, prekybos vietose pasirodysiančiame iki liepos 6 dienos.

Vis dėlto sunkiausias darbas šiemet laukia organizuojant spalio 29 d. vyksiantį Vilnius GreenTech Forum, mat jame bandysime paskatinti vykdyti politiką, kuri leistų mažinti naftos vartojimą ir Rusijos pajamas bei keliamą grėsmę, ilgainiui stiprinant mūsų valstybę ir didinant jos žmonių gerovę.

Taigi, manau, jog galiu teigti, kad už svarbiausius pokyčius, kurie padės kurti padoresnę, pažangesnę, vieningesnę ir gerokai saugesnę Lietuvos valstybę, mes ir toliau kovosime, kiek turėsime jėgų.

Labai tikimės, kad Jūs šioje kovoje būsite kartu!

Panašūs straipsniai: