Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Visuomenė

Didingiausias ir brangiausias Manto Kvedaravičiaus kūrinys, kurio kaina – gyvybė

„Noriu, kad visas pasaulis sužinotų, jog jis buvo nužudytas, – po režisieriaus Manto Kvedaravičiaus mirties sakė jo sužadėtinė Hanna Bilobrova. – Ir mirė tam, kad visiems parodytų tą siaubingą karą.“ Ukrainoje rusų karių šaltakraujiškai nužudytas kino kūrėjas buvo palaidotas balandžio 9-ąją Biržuose, o atskirą filmą būtų galima sukurti apie jo ukrainietę sužadėtinę, kuri, nebijodama Mariupolio gatvių chaoso, pasiryžo surasti žuvusio mylimojo kūną rusų niokojamame mieste ir pažadėjo užbaigti sužadėtinio pradėtą darbą. 

Mantas kartu su Hanna Mariupolyje filmavo dokumentinį filmą „Mariupolis 2“. Tai – 2016-aisiais pasirodžiusio filmo „Mariupolis“ tęsinys, pasakojantis apie akimirkas mieste, kuriame vyksta karas. Jie filmavo besislapstančių, pabėgti trokštančių žmonių kasdienybę. Kovo pabaigoje 75-ajame tarptautiniame Kanų festivalyje filmas buvo apdovanotas specialiu prizu, o kritikai negailėjo tokių apibūdinimų kaip „radikaliai kitokia dokumentika“ ir „tikras karo Ukrainoje dokumentas“.

Vis dėlto tikras kino dokumentas pareikalavo ir tikros aukos – režisieriaus gyvybės. Išėjęs ieškoti kartu su jais evakuotis turėjusių žmonių, Mantas dingo. Hanna pasakojo, kaip diena iš dienos šukavo miestą, rusų karių ir rusų remiamų separatistų prašydama padėti rasti dingusį mylimąjį. Sunku įsivaizduoti, kiek drąsos reikia pasiryžti tokiam žygiui, kai žinai, jog bet kurią akimirką ir pati gali atsidurti ten pat, kur mylimasis – juk rašistų elgesį sunku nuspėti ir prognozuoti. Galop merginai pavyko užčiuopti siūlo galą – kažkoks pareigūnas be emocijų leptelėjo: „Tavo vyro nebėra.“ Po to nė nesumirksėjęs pridūrė, kad kariai matę gatvėje gulintį civilį mėlyna striuke.

Po kelių dienų pavyko rasti ir Manto kūną. Pašautas į pilvą, nors drabužiuose kulkų pėdsakų nematyti. Tik vėliau paaiškėjo, kad rusų fašistai M. Kvedaravičių buvo paėmę įkaitu, o paskui nušovė.

Hanna įsitikinusi: Rusijos kariai Mantą sulaikė įtarę, kad jis yra Lietuvos siųstas snaiperis. Kartu su Mantu sulaikytas ir ukrainietis, kuris vėliau pasakojo, kad rusai ant režisieriaus peties pamatę sunkios kuprinės paliktą kraujosruvą ir to jiems užtekę menininką paversti snaiperiu.

Panašūs straipsniai: