Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Politika

Andrius Kubilius: „Vašingtonas žino, kad V. Putinas nėra M. Gorbačiovas“

Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip vertinti JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimą? Ar Europos Parlamentas turi realių galimybių daryti įtaką Rusijos politikai? Ar Lietuva šiandien nėra Kremliaus modeliuojamų įtampų taikinys? Apie tai kalbamės su vienu labiausiai patyrusių Lietuvos politikų, buvusiu ministru pirmininku, o šiuo metu Europos Parlamento nariu Andriumi Kubiliumi. Manome, kad jo įžvalgos gali padėti geriau suvokti, kokia įtaka bei kokie procesai šiandien supa mūsų valstybę ir kokie tikslai turėtų mus vienyti, jei norime stiprinti demokratiją ir kurti prielaidas saugiai Lietuvos valstybės ateičiai.

Gerbiamasis Andriau, jau gana daug prirašyta apie JAV ir Rusijos prezidentų susitikimą, tačiau norėtųsi išgirsti Jūsų nuomonę apie tai, kaip vertinti šio susitikimo rezultatus.

Vertinimas labai priklauso nuo mūsų susiformavusių lūkesčių, o jie turėtų būti realistiški. Manau, kad vienas pagrindinių siekių buvo išvengti to, kad Vladimiras Putinas apžaistų Joe Bideną. Yra susiformavusi neoficiali tradicija, kad visiems JAV prezidentams tenka išlaikyti V. Putino egzaminą. Istorija rodo, kokie nelengvi JAV vadovams būdavo pirmieji susitikimai su V. Putinu. Prisimename pirmą Donaldo Trumpo susitikimą su Rusijos prezidentu Helsinkyje – po jo D. Trumpo pareiškimai skambėjo labai keistai. Prisimename ir Baracko Obamos siekį iš naujo paleisti santykius su V. Putinu bei susitikimą, kai George’as W. Bushas pažiūrėjo V. Putinui į akis ir „pamatė sielą“ – žodžiai, kuriuos dabar vargu ar kartotų JAV vadovai.

Futbolo terminais kalbant, J. Bidenas mačą su V. Putinu laimėjo rezultatu 2:0. Po susitikimo V. Putinas atrodė sutrikęs, o jo šabloniški atsakymai, kad JAV kaltos dėl Aleksejaus Navalno arešto, o dėl Krymo ir Donbaso likimo reikia kaltinti ukrainiečius, atrodė labai prastai ir neįtikinamai. Bet iš JAV ir Rusijos vadovų susitikimo tikėtis didesnio proveržio buvo sunku. V. Putinas nėra Michailas Gorbačiovas – Vašingtonas tai žinojo iš anksto. Šis J. Bideno ir V. Putino susitikimas negalėjo būti ir istorinio Ronaldo Reagano bei M. Gorbačiovo susitikimo analogas – lūkesčiai buvo daug mažesni.

Panašūs straipsniai: