Rinkodara

Verslui nepakanka tik finansavimo – tikisi ekspertinės partnerystės

Pandeminė situacija pasaulyje tapo rimtu iššūkiu verslams, o jos pasekmes ekonomikai jusime dar bent keletą metų. Neįprastas sukrėtimas ekonomikai pareikalavo nestandartinių sprendimų. Siekiant užpildyti finansų rinkos trūkumus ir suteikti tvarią finansinę pagalbą nuo pandemijos nukentėjusiam verslui Lietuvoje prieš pora metų buvo įsteigta Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA). VIVA yra atsakinga už Pagalbos verslui fondo valdymą ir vos per pusantrų metų aktyviai investuodama į stambias ir vidutines įmones investavimo periodą užbaigė pasirašiusi sutarčių už beveik 225 mln. eurų. 

Paskata stiprinti likvidumą ir tęsti investicijas

Iki  šių metų birželio 30 dienos Fondas skolino Lietuvos įmonėms valstybės ir per Fondo investuotoją pritrauktas institucinių investuotojų lėšas. Finansavimas įmones pasiekia obligacijų arba paskolų forma. Taip, pasitelkdama novatorišką finansinės inžinerijos modelį, valstybė padeda įmonėms išsaugoti darbo vietas, spręsti likvidumo iššūkius, stiprina sektorių konkurencingumą ir kapitalo rinką bei prisideda prie ekonomikos tvarumo skatinimo.

Pasak VIVA generalinio direktoriaus Dainiaus Vilčinsko, įmonių poreikiai pandemijos metu keitėsi. „Pandemijos pradžioje verslui trūko apyvartinių lėšų, joms sunkiai sekėsi išlaikyti darbo vietas, vykdyti sutartinius bei mokestinius įsipareigojimus. Kai pandeminė situacija stabilizavosi ir įmonės prisitaikė prie pasikeitusių verslo sąlygų, VIVA klientai sprendė investicijų tęstinumo iššūkius. Įmonėms, apsisprendusioms kryptingai tęsti inovacijų plėtrą, naujų produktų ir paslaugų kūrimą, VIVA finansavimas tapo svaria atrama išsaugant veiklos ir investicijų apimtis“, – sakė D. Vilčinskas. 

Klientai – sektorių lyderiai

VIVA vadovo teigimu, aktyvus bendradarbiavimas su Lietuvos įmonėmis parodė, kad ambicingos ir intensyvų augimą planuojančios įmonės iš valstybės valdomų įmonių taip pat tikisi ne vien finansavimo, bet ir ekspertų pagalbos diversifikuojant įmonės finansavimosi šaltinius, bendradarbiaujant su kitais kreditoriais, lanksčiai ieškant finansavimo sprendimų verslui.

„Per metus pelnėme verslo pasitikėjimą, ir mūsų klientais tapo įmonės sektorių lyderės: „Vakarų medienos grupė“, „Juodeliai“, „Vilniaus baldai“, „SBA baldų grupė“, „Novaturas“. Taip pat investavome į darnaus judėjimo sprendimus teikiančias įmones: „CityBee“, „Spark“, „Elinta Charge“, reikšmingai sustiprinome viešbučių sektorių, suteikėme finansinę pagalbą švietimo ir socialines paslaugas teikiančioms įmonėms“, – platų klientų spektrą vardijo D. Vilčinskas. 

„Fitch“ įvertinimas ir partnerystė su EIB  

Įsteigusi Pagalbos verslui fondą Lietuvos valstybė į jį investavo 100 mln. eurų ir suteikė garantiją Fondo investuotojo „Valstybės investicinio kapitalo“ (VIK) 400 mln. eurų vertės obligacijų programai. Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Fitch Ratings“ šiai programai suteikė reitingą A, o Europos centrinis bankas obligacijas pripažino kaip tinkamas  banko programoms vykdyti. 

„Tai pirmas kartas, kai viešojo sektoriaus įmonės skolinimosi patikimumas buvo prilygintas valstybei. Suteiktas įvertis ir VIK obligacijų paklausa parodė, kad valstybės sukurta investavimo struktūra yra tvari ir patraukli instituciniams investuotojams“, – sakė VIVA vadovas. 

Pasitikėjimą investavimo modeliu ir valdomų investicijų portfeliu pademonstravo ir Europos investicijų bankas (EIB). Šių metų pradžioje Lietuvos Respublikos Finansų ministerija, VIVA ir EIB susitarė dėl 50 mln. eurų vertės garantijų stambioms ir vidutinėms Lietuvos įmonėms. „Susitarimas su EIB atspindi bendrą įsipareigojimą efektyviai padėti verslui, pasiruošti greitesniam popandeminiam ekonomikos atsigavimui ir užtikrinti investicijų potencialo skatinimą“, – EIB partnerystės naudą akcentavo D. Vilčinskas.

 

STRAIPSNIS PARENGTAS BENDRADARBIAUJANT SU VIVA

Panašūs straipsniai: