Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Tviteris užtrolino trolius, Donaldas užtrolino tviterį

Lietuvos žiniasklaida labai paviršutiniškai aprašė vieną įdomiausių kovų prieš rinkimus JAV informacinėje erdvėje, kuri yra labai aktuali ir Lietuvai. Gegužės pabaigoje tviteris du Donaldo Trumpo įrašus pažymėjo kaip nepagrįstus, tiksliau – kaip kažką panašaus į melagingas naujienas. Akivaizdu, kad tai sukėlė D. Trumpo pyktį, bet ne todėl, kad kažkas apkaltino jį skleidžiant ne visai tikslius arba akivaizdžiai melagingus faktus, nes dėl to pykti būtų per vėlu, mat žiniasklaida jau pirmaisiais jo kadencijos metais skaičiavo, kiek kartų jis pamelavo, ir jau pavargo tai daryti. Tiesiog turime prisiminti, kad būtent tviterio paskyrą D. Trumpas aktyviausiai naudojo kaip sau naudingų įtaigų sklaidos priemonę tiek per praėjusius JAV prezidento rinkimus, tiek ir visu valdymo laikotarpiu. Būtent todėl Donaldui ypač skaudu, kad tviteris ne tik apkaltino jį skleidžiant nepagrįstą informaciją, bet ir šią informaciją pažymėjo. Be jokios abejonės, tai suduos galingą smūgį
D. Trumpo propagandos strategijai, kuria jis turbūt ketino grįsti ir pergalę šių metų JAV prezidento rinkimuose.

Atsakomojo smūgio ilgai laukti nereikėjo. Jau po kelių dienų D. Trumpas, tarsi tam jau būtų buvę seniai pasiruošta, pasirašė įsaką, kuriuo siekiama iš socialinių tinklų atimti teisę naudotis ribota teisine atsakomybe už juose skelbiamą turinį. Iki šiol tai labai palengvindavo šių socialinių platformų gyvenimą ir pelno kaupimą, nes žmonės, taip pat ir tikslingai veikiantys ar net tai darantys už pinigus, informacinę platformų erdvę ir vienas kitą galėjo skandinti melagingų žinučių jūroje. Socialiniai tinklai iš to uždirbdavo, tačiau atsakomybės neprisiimdavo. Sustabdyti šį melo fabriką buvo labai sunku, nes bylinėtis su kiekvienu melagingų naujienų skleidėju išties keblu, ypač kai melagingos naujienos gali būti skleidžiamos iš tikslingai šiai užduočiai sukurtų paskyrų, kurių savininką atsekti gali būti gana sunku. O, D. Trumpui pasirašius įsaką, dešimtmečius galiojęs precedentas, atleidžiantis socialines platformas nuo atsakomybės, buvo pakeistas ir nuo šiol jos bus traktuojamos kaip leidėjos, taigi – potencialiai atsakingos už vartotojų sukurtą turinį. Tai sudarys sąlygas visiems nepatenkintiems dėl turinio jį skųsti, o tam tikrais atvejais ir reikalauti kompensuoti žalą. Žinoma, tai gali sunkia našta užgulti socialinių tinklų verslą.

Įdomu tai, jog priimdamas šį sprendimą D. Trumpas pareiškė, kad tai daro, nes didžiosios technologijų bendrovės „turi neribotą galią cenzūruoti, riboti, redaguoti ir t. t.“ Tai leidžia nesunkiai iškoduoti D. Trumpo siunčiamą žinutę: jūs mane cenzūravote, dabar už tai sumokėsite. Taip susidaro paradoksali situacija: kol tviteris nekreipė dėmesio į trolius ir melo jūrą, viskas buvo gerai, bet kai tik pradėjo kovoti ir užkabino D. Trumpą, iš karto virš jo ir kitų socialinių tinklų prezidentas pakabino Damoklo kardą. Tai galima paaiškinti ir tuo, kad būtent tviterio laidumas melagingoms naujienoms padėjo D. Trumpui laimėti JAV prezidento rinkimus, todėl logiška manyti, kad trolių įtaigų neįsileidžiantis tviteris gali padėti pralaimėti. Būtent todėl už savo principingumą kovojant su melagingomis naujienomis tviteris gali būti priverstas sumokėti labai brangiai.

Panašūs straipsniai: