Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Visuomenė

Sudie, karališkosios didenybės!

Gettyimages nuotr.

Sveiki, paprasti piliečiai! Princo Harry ir Meghan Markle karališkųjų ryšių nutraukimas, kurį žiniasklaida praminė „Megxitu“, šokiravo ne tik Jungtinę Karalystę, bet ir visą pasaulį. Ir kaip nesistebėsi – kai dauguma gali tik pasvajoti apie karališkosios didenybės titulą, atsiranda tokių, kurie ima ir jo atsisako.

Bene labiausiai pasaulio žiniasklaidos aptarinėjama pora nebetenka karališkųjų didenybių titulų, atsisveikina su valstybiniu finansavimu ir privalo grąžinti 2,4 mln. svarų sterlingų mokesčių mokėtojų pinigų. Jiems nebereikės vykdyti oficialių karališkųjų pareigų ir dalyvauti labdaros organizacijų veikloje.

Nuo karališko pavadėlio atitrūkusi pora neslepia, kad šį sunkų sprendimą nulėmė varginantis žiniasklaidos dėmesys ir sekinantis gyvenimas karališkajame akvariume po didinamuoju stiklu. Kaip sakoma, dėkui paparacams, geltonajai spaudai ir net daliai nuomonės formuotojų, kurie tiesiogine to žodžio prasme maitinosi iš žinių iš Harry ir Meghan gyvenimo.

Karalienė palaikė vaikaičio sprendimą

„Los Angeles Times“ rašo, kad karalienė Elžbieta II tokį vaikaičio sprendimą palaikė sakydama: „Džiugu, kad pavyko rasti konstruktyvų sprendimą, tinkantį mano vaikaičiui ir jo šeimai. Harry, Meghan ir Archie visada išliks mylimi šeimos nariai. Suprantu, su kokiais iššūkiais jiems teko susidurti per pastaruosius dvejus metus, ir palaikau jų troškimą gyventi labiau nepriklausomą gyvenimą. Mano šeima viliasi, kad po šio sprendimo jiems pavyks susikurti laimingą ir taikų naują gyvenimą.“

Anot N. Cawthore’o, pavojų kelia jaunosios britų kartos požiūris į karališkąją šeimą, kurią purto skandalai ir kuri neužtaria jaunųjų savo narių. Galop tai gali priversti nuo jos nusigręžti. Jo nuomonei pritaria ir kitas karališkosios šeimos ekspertas Richardas Fitzwilliamsas – jis teigia, jog Harry ir Meghan pasitraukimas turės savo kainą, tai neabejotinai pakenks karališkosios šeimos reputacijai.

Nors pora nutarė daugiau laiko praleisti Kanadoje, kurioje ilgą laiką gyveno Meghan, o Jungtinės Karalystės karalienės jie daugiau oficialiai nereprezentuos, karališkieji rūmai tvirtina, kad Meghan ir Harry ir toliau puoselės karališkąsias vertybes bei užsiims savo pačių organizuojama privačia labdaringa veikla. Bakingamo rūmai neatskleidė, kas ateityje užtikrins jų saugumą, už kurį iki šiol buvo mokama iš mokesčių mokėtojų kišenės.

Paskelbė karą žiniasklaidai

Ne paslaptis, kad „Megxitas“ yra varginančio, ne vienus metus trukusio žiniasklaidos dėmesio ir spaudimo rezultatas. Žiniasklaidos susidomėjimas šia pora neretai nuvesdavo net iki absurdiškiausių scenarijų. Pavyzdžiui, sausio pradžioje abu princai paneigė spaudoje paviešintą faktą, esą princas Williamas nuolat tyčiodavosi iš savo brolio ir visaip jį užgauliodavo. Ši istorija buvo publikuota, švelniai sakant, geltoname dienraštyje „The Times“. Jame buvo akcentuojama, kad princas Harry ir Meghan nuolat kentė princo Williamo patyčias ir spaudimą.

Meghan ir Harry nuožmiai kovojo su žiniasklaida ir aktyviai jai priešinosi, nors toks elgesys nebūdingas karališkosios šeimos nariams net ir tais atvejais, kai žiniasklaida žaidžia spekuliacijomis ir gandais. Labiausiai nuo žiniasklaidos, žinoma, nukentėjo Meghan. Ji ryškiausių apkalbų objektu tapo dar tada, kai princas Harry su ja tik susitikinėjo. Anot „Insider“, princo išrinktoji žiniasklaidoje buvo nušviečiama net įžeidžiais rasistiniais potėpiais, mat M. Markle mama yra juodaodė, o tėvas – baltaodis.

Po princo Harry ir M. Markle pareiškimo leiboristų politikas Clive’as Lewisas pasidalijo mintimi surengti referendumą dėl karališkosios šeimos vaidmens Jungtinėje Karalystėje: „Kodėl nesurengus referendumo dėl karališkosios šeimos ateities? Pakalbėkime apie tai, kaip turi atrodyti moderni valstybė ir koks turėtų būti karališkosios šeimos vaidmuo joje. XXI a. mieliau regėčiau mus kaip piliečius, o ne kaip pavaldinius.“

„Rasizmas ir seksizmas pirmuose laikraščių puslapiuose, įžeidūs trolių komentarai internete – tik dalis viso to, ką jai teko iškęsti“, – rašo „Insider“ ir priduria, kad prieš metus, kai „The Mail“ paviešino asmeninį Meghan laišką tėvui, ji pratrūko ir padavė šį leidinį į teismą. Princas Harry tąsyk pridūrė, jog asmeninis laiškas buvo paredaguotas ir iškraipytas taip, kad būtų galima manipuliuoti skaitytojais. „The Mail“ šiuos kaltinimus aktyviai neigė. „Deja, mano žmona tapo geltonosios žiniasklaidos auka, – tąsyk sakė princas Harry. – Žiniasklaidos, užkuriančios kampanijas prieš tam tikrą žmogų ir nė kiek nesusimąstančios apie galimus to padarinius.“

Šis incidentas nebuvo vienintelis karališkosios šeimos mūšis su žiniasklaida. Dar seniau princas Harry yra laimėjęs teisinį ginčą su fotografijos agentūra „Splash News“, kuri, pasinaudojusi privačiu sraigtasparniu, slapta fotografavo buvusius princo ir jo žmonos namus.

Panašūs straipsniai: