Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Politika

Rusija yra daug daugiau negu dabartinis Kremlius – tai ir Aleksejus Navalnas

Europarlamentaras Andrius Kubilius – vienas didžiausią patirtį turinčių Lietuvos politikų ir vienas lyderių, Europos Parlamente nuosekliai keliančių paramos tiek Europos Sąjungos (ES) kaimynystėje esančioms valstybėms kelyje link demokratijos, tiek demokratinėms jėgoms Rusijoje klausimus. Būtent todėl jo nuomonė apie šiuo metu vykstančius procesus – tiek apie Lietuvos sprendimą glaudžiau bendradarbiauti su Taivanu ir agresyvią Kinijos reakciją, tiek apie Aliaksandro Lukašenkos hibridinę invaziją, tiek apie mūsų valstybės politikų reakciją – gali būti itin vertinga.

ES ir JAV perbraižo savo santykius su Kinija. Vadinasi, reikia rasti balansą tarp „vienos Kinijos“ principo ir tautų apsisprendimo teisės. Koks jis?

Nors ir dažnai kartojamas, „vienos Kinijos“ principas nėra toks jau akivaizdus. Nereikia užmiršti, kad Taivanas gana ilgą laiką taip pat laikėsi „vienos Kinijos“ principo, tik, jo vertinimu, tai yra žemyninė Kinija, kuri turėjo būti valdoma iš Taivano. Prisiminkime, kad po Antrojo pasaulinio karo, po Kinijos pilietinio karo 1949 m. į Taivaną ištrūkę Nacionalistų vyriausybės likučiai save laikė teisėta valdžia, o Mao Dzedongą – valdžią užgrobusiu sukilėliu. Ir, matyt, iki pat 2008 m. Taivano valdantieji laikėsi pozicijos, jog „vienos Kinijos“ principas reiškia, kad visą Kiniją turėtų valdyti valdžia, esanti Taivane. Kitaip tariant, „vienos Kinijos“ principas nėra jau toks vienareikšmis, kaip Pekinas stengiasi parodyti.

Mano manymu, Taivano piliečiai turi teisę apsispręsti dėl savo statuso. Be abejo, jie tai daro labai atsargiai, suprasdami Pekino agresyvumą. Mūsų parama Taivanui, parama taikiai savo gyvenimą kuriantiems žmonėms yra ir pagarba tautų teisės apsisprendimo principui, ir tarptautinės teisės viršenybės pripažinimas.

Panašūs straipsniai: