Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Visuomenė

Prieš rasizmą stojęs Lietuvos jaunimas apnuogino TIK lietuviškas ir jaunimo bėdas

Istorija su birželio 5-osios akcija Vilniuje prie JAV ambasados, kai apie tūkstantį jaunų žmonių dalyvavo eitynėse už juodaodžių teises, reikšdami solidarumą su protestais JAV ir pasaulyje dėl afroamerikiečio George’o Floydo žūties po policijos pareigūno veiksmų, iš globalios tapo labai lokali.

 Šios eitynės ne tik atkreipė žiniasklaidos dėmesį, bet ir išprovokavo diskusijų bangą, o vieno jaunimo atstovo plakatas, nukreiptas prieš policiją, sukėlė pasipiktinimo bangą. Visa ši istorija nukeliavo iki prokuratūros ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto. Pastarasis, išklausęs Valstybės saugumo departamento (VSD) informaciją apie kraštutinių kairiųjų ir dešiniųjų pažiūrų asmenų bei organizacijų veiklą, reagavo nuosaikiai: radikalių apraiškų yra, bet jos kontroliuojamos.

Deja, tikriausiai tiek politikai, tiek VSD užmiršo pažvelgti į naujienų portalus (gal nemoka naudotis internetu?), nes juose komentuotojai į nuosaikų vertinimą žiūrėjo labai kategoriškai ir, tikėtina, iš tam tikrų geopolitinių pozicijų: „Didžiausią grėsmę Lietuvoje kelia išverstaskūriai valdžiagyviai, platinantys subinlaižystę oraliniu būdu ir besimeldžiantys amerikosų ambasadai“ (delfi.lt). Taip pat susidarė labai ryškus vaizdas, kad komentuotojus labiau gąsdina ne rasizmas, o kažkodėl protestuojantis jaunimas. Daugiausia komentuotojų pasmerkimo pelnė eitynių dalyvių priklaupimas 8 minutėms 46 sekundėms prie JAV ambasados – būtent tiek laiko policijos pareigūnas buvo prispaudęs G. Floydą.

Ištraukos iš lietuviškos neapykantos enciklopedijos

Kone valandą skaičiau komentarus prie straipsnių Lietuvos naujienų portaluose, kuriuose rašoma apie G. Floydą, ir turiu pripažinti, kad informacinis vaizdas sukrečia. Komentarų iš tiesų buvo daug ir tikriausiai ne tik sugeneruotų Kremliaus trolių fabrikų. Tuo labiau kad dalis naujienų portalų, palaikydami vadinamąjį pliuralizmą, skelbė ir komentarus, galinčius padėti įjungti komentavimo variklį. Pavyzdžiui, iš pradžių apie protestuotojus Lietuvoje ir ne Lietuvoje rašė publicistas Vidas Rachlevičius straipsnyje „Raudonasis gaivalas sugrįžo“. Į jo komentarą tame pačiame delfi.lt atsakė JAV penkerius metus studijavęs ir demokrato Bernie Sanderso rinkimų kampanijoje dalyvavęs Tadas Vinokuras straipsnyje „Black Lives Matter: ko bijo Lietuvos dešinieji?“ Vienas iš komentarų, birželio 17 d. duomenimis, sulaukė daugiau nei
1 tūkst., kitas – daugiau nei 450 komentarų.

Jauni Lietuvos žmonės birželio 5-ąją gana gausiai gelbėjo pasaulį, o štai į protestą prieš Astravo atominę elektrinę, galinčią sunaikinti Lietuvos valstybę, tesusirinko keliasdešimt žmonių.

Ir neverta gilintis į tai, kokią realybę Lietuvoje paišo ar kaip ją prie kažkokių trafaretų, tinkamų aistroms kaitinti, bando pritempti šių straipsnių autoriai. Verčiau peržvelkime dalį komentarų, kuriuose graudinama pasaka, esą Lietuvos žiniasklaida ir politikai nėra tolerantiški rasizmui. Nors akivaizdu, jog autorių ir net komentuotojus, kurie buvo draugiškesni protestuotojams, užliejo „draugiška“ rasistinių komentarų banga: „Na, jeigu riaušininkų demaskavimas jums yra aršiai rasistinės pažiūros, tai galiu pasakyti tik viena – išsitrauk negro **** iš burnos, žmogeli. Atsipeikėk :)“; „snarglio rašliava.negrai plesia parduotuves-demokratejanti visuomene….uz teises kovoja…“; „Autorius yra totalus autistas“; „Atgal į Afriką —Tėvynė skursa. skęsta šiukšlėse–padaryk Afriką didžią ….. Africa lives matter!!!“; „Kokia dar tolerancija, kokia dar demokratija? Ka tu cia vepi?“ Na, ir t. t.

Dar vertėtų prisiminti, kad turime ir socialinius tinklus, tad ir juose yra dėmesio vertų komentarų: „…antifa orgiją Vilniuje organizavo Šymaš konservai ir Jav fašistinis demokratas ir – homoseksualistas ambasadorius ir vieno socialistinio bebro dukra turinti pvivačią žmogaus teisių nevyriausybinę organizaciją“; „Visiems liberastams Nustokit propoguot pederastu ir LGBT gyvenimo buda musu vaikams! Baikit naudotis vaiku nekaltumu! Svietimas bet ne indoktrinacija!!!“; „Iki šitų debošų į juodus žiūrėjau kaip į žmones. Dabar pradėjau abejoti.“

Panašūs straipsniai: