Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Laisvalaikis

Kaip atrodys naftos erą užbaigsiantis elektromobilis?

Skirtingomis prognozėmis, 2030 m. didžioji dalis parduodamų automobilių bus varomi vien elektra, o juos kurs ir pardavinės ne tik tradiciniai automobilių koncernai, technologijų bendrovės, bet ir begalė įvairių startuolių, norinčių perspjauti „Teslą“. Ekspertai tikina, kad iki 2030-ųjų pavyks įveikti ir pagrindines elektromobilių problemas: nedidelį nuvažiuojamą atstumą, ilgą baterijų įkrovos laiką ir aukštą kainą. Tad koks gi bus tas ateities elektromobilis?

Pirmiausia, šiek tiek statistikos. Jau daugiau nei penkmetį žurnale nuolat pabrėžiame, kad elektromobilių industrija plečiasi gerokai sparčiau, nei daugelis įsivaizduoja. Akivaizdus įrodymas yra tai, kad nepaisant COVID-19 pandemijos, sudavusios skaudų smūgį globaliai automobilių pramonei (pardavimas smuko net 16 proc., anot CNN), elektromobilių per praėjusius metus parduota net 41 proc. daugiau, o pirkėjai jiems įsigyti išleido net 120 mlrd. JAV dolerių! Maža to, per pirmąjį šių metų ketvirtį elektromobilių buvo parduota net 2,5 karto daugiau nei prieš metus. Lietuvoje elektromobilių rinka pernai ūgtelėjo 2,2 karto.

Tarptautinė energetikos agentūra (IEA) skelbia, kad pasaulio keliuose šiuo metu važinėja jau daugiau nei 10 mln. lengvųjų elektra varomų automobilių ir dar maždaug 1 mln. tokių autobusų, mikroautobusų bei sunkiasvorių sunkvežimių. Ir nors ateitį prognozuoti išties sunku, IEA analitikų ir kalbintų ekspertų nuomone, jau 2030 m. keliuose bus apie 140–200 mln. lengvųjų elektromobilių (7–10 proc. visų automobilių keliuose ir 80–100 proc. naujai parduodamų automobilių), o pirkėjai galės rinktis iš 400 ar 500 modelių.

Tiesa, dėl daugybės veiksnių (pvz., įstatymų, dotacijų, baterijų technologijų patobulinimo, naftos kainų ir pan.) elektromobilių adaptacija gali būti tiek lėtesnė, tiek gerokai spartesnė. „Morgan Stanley“ analitikai skelbia, kad jei pasaulio vyriausybės ims žiūrėti į klimato kaitą dar atsakingiau, o prie Didžiosios Britanijos, Airijos, Nyderlandų, Švedijos, Danijos ir kitų šalių, jau paskelbusių planus iki 2030 m. nutraukti prekybą benzinu ar dyzelinu varomomis transporto priemonėmis, prisijungs tokios šalys kaip Vokietija ar JAV, 140 mln. elektromobilių keliuose turėsime jau 2025-aisiais.

Panašūs straipsniai: