Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Kada bus kitas karas su Rusija?

Sveiki, brangūs skaitytojai,

esu įsitikinęs, kad tai svarbiausias klausimas, į kurį mūsų dienomis turėtų stengtis atsakyti demokratinės valstybės (kartu ir Lietuva) bei jų lyderiai, ne mažiau – ir kiekvienas iš mūsų. Nes tik tokiu atveju bus galima tvirtinti, kad mes iš tiesų atsakingai reaguojame į šiuo metu vykstantį itin cinišką ir žiaurų karą Ukrainoje. Apie jį žurnale įspėjau iš karto po 2014-ųjų karo šioje šalyje, teigdamas, kad išvengti dar vieno karo Ukrainoje (tai minima šio numerio skiltyje „Aktualija“) gali būti itin sudėtinga; vis dėlto verta pasistengti, kad šis, dabar jau vykstantis, Rusijos karas Europoje, bent artimiausiais dešimtmečiais, – apie tai išsamiai rašau įžvalgose, – būtų paskutinis. Tą privalėtume padaryti, nes kito Rusijos karo, apie kurį įspėjome prieš septynerius metus ir apie kurį rašome šio numerio įžvalgose, taikinyje gali atsidurti Lietuva.

Negana to, ypatingai svarbu pažymėti, kad Rusija gali būti kur kas geriau pasiruošusi kitam karui; ir ne tik todėl, kad naftos ir dujų milijardai (nepaisant siaubingo karo Ukrainoje) ypatingai dosniai pildo V. Putino kuriamos imperijos sąskaitas, bet ir todėl, kad gãli išmokti šio karo pamokas; vis dėlto labiausiai – nes tai, kaip sugriauti V. Putino ir karo pasaulį, niekam nerūpi.

Ir nors atrodo sunkiai įtikima, tačiau šiandien, vykstant karui Ukrainoje, nesimato net menkiausių pastangų atsakyti į esminius klausimus – ko negalėjome, o ką galėjome padaryti, kad šiandien karo Ukrainoje nebūtų ir ką turėtume daryti šiandien, bet nedarome, kad kruvinų Rusijos karų Europoje „karuselė“ nustotų suktis? Kad, po galais, iš V. Putino atimtume tuos naftos bei dujų trilijonus, kurie ir finansuoja jo karo mašiną? Apie tai niekas nekalba, tarsi šie svarbiausi karo Ukrainoje metu klausimai iš viso neegzistuotų. Ir tai turėtų gąsdinti, ypač mus, pasienyje su V. Putino Rusija. Bet tuo pat metu visai neturėtų stebinti, nes toks informacinis bei vertybinis demokratijų užsitrolinimas nėra atsitiktinis; tai Rusijos bei jos sąjungininkų milžiniškos įtakos informacinei erdvei, o kartu ir demokratinių valstybių visuomenei bei politikai, rezultatas. Dėl šių priežasčių formuojasi ne tik informacinė, bet ir vertybinė aplinka, kurioje demokratijos bei jų lyderiai yra neįgalūs realizuoti sprendimus, kad dekonstruotų V. Putino karo mašinos veikimą. Taigi demokratinis pasaulis gali padėti Ukrainai ir jos žmonėms kariauti. Duoti minimalų kiekį pinigų, kad kariaujantieji nemirtų badu, ir ginklų, kad Ukrainos žmonės galėtų ginti savo valstybę ir demokratinį pasaulį. Bet yra neįgalus net identifikuoti ir tartis dėl sprendimų, būtinų siekiant eliminuoti naujo karo galimybę.

Panašūs straipsniai: