Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Jei demokratijos kausis tik su V. Putino imperija, jos neįveiks

Wikimedia pieš.

Daugiau nei dešimtmetį žurnale prognozavome, kad jei demokratijos, ypač Europos Sąjunga (ES), neįgyvendins labai ryžtingos energetikos transformacijos, kad itin sparčiai sumažintų iškastinio kuro naudojimą, tai baigsis Rusijos karais, kuriuos ši finansuos dujų ir naftos eksporto generuojamais milijardais. Taip ir atsitiko. Tačiau šokiruoja ne faktas, kad įvyko tai, ką daug metų prognozavome, o faktas, kaip ramiai visi tie, kurie deklaruoja, kad remia Ukrainą ir priešinasi Rusijai, stebi, kaip šiandien ir toliau toleruojamas naftos ir dujų pasaulis, kuris finansavo buvusius ir, jei niekas nesikeis, toliau finansuos būsimus Rusijos karus.

Situaciją paaiškinti galima nebent tuo, kad daugelis žmonių tiesiog nenori gilintis į vykstančius procesus ir renkasi plūduriuoti informacinio triukšmo paviršiuje, o mus supančią aplinką, taip pat ir informacinę, veikia ne tik Vladimiro Putino Rusija, bet ir dar galingesnės jėgos. Jų galią rodo JAV prezidento Joe Bideno 2022 m. liepos 15 d. vizitas į Saudo Arabiją. Kaip teigiama, tąkart buvo pasirašyta 18 susitarimų. Tačiau, kaip pabrėžė dalis apžvalgininkų, svarbiausias J. Bideno tikslas buvo įtikinti galingiausią naftos kartelio OPEC narę, kad ši padidintų naftos gavybą ir taip sumažintų į dangų šovusias naftos kainas. Pastarųjų augimas 2022-aisiais ne tik išsprogdino infliaciją, demokratinėse valstybėse sukėlė didelių ekonominių ir socialinių įtampų bei padėjo didinti Rusijos režimo pajamas, bet ir galėjo nulemti JAV rinkimų rezultatus tuo metu dar Donaldo Trumpo ir respublikonų naudai.

Ar J. Bideno planas pavyko, ar Saudo Arabija primetė savąjį, pasakyti nėra paprasta. Per šią kelionę dalis jautresnių JAV žiniasklaidos atstovų ir demokratų tikėjosi, kad prezidentas pasistengs nepozuoti itin draugiškai su faktiniu šalies valdytoju princu Mohammedu bin Salmanu, mat šis, anot JAV žvalgybos, yra sietinas su Saudo Arabijos žurnalisto ir disidento, gyvenusio JAV, nužudymu. Kaip teigiama, „The Washington Post“ žurnalistas Jamalas Khashoggi buvo šiurpiai nužudytas su princo pritarimu. Dėl to per savo rinkimų kampaniją 2019-aisiais J. Bidenas tvirtai žadėjo patraukti Rijado vadovybę atsakomybėn, net pavadino Saudo Arabiją atstumtąja. Tačiau viena pirmųjų J. Bideno nuotraukų, kuri apskriejo pasaulį iš vizito pas „atstumtuosius“, buvo būtent su šiuo princu. Taip pademonstruota, kad žurnalisto nukankinimo istorija vykstant Rusijos karui Ukrainoje ir energetikos krizei nurašoma, siekiant spręsti didesnius geopolitinius iššūkius – paskatinti Saudo Arabiją galutinai nenudreifuoti į Maskvos ir regione aktyviai veikiančio Pekino glėbį.

Tiesa, reikėtų pripažinti, kad tam tikri pasiekti susitarimai yra gana reikšmingi. Pavyzdžiui, sutarta dėl Izraelio lėktuvų skrydžių per Saudo Arabijos erdvę, kaip ir dėl dviejų salų, esančių Raudonojoje jūroje, perdavimo Saudo Arabijos visiškai kontrolei. Taip pat susitarta bendradarbiauti plėtojant 6G ir 7G ryšį bei taip sumažinti galimybę, kad Kinijos „Huawei“ įsitvirtins šiame regione ir pasinaudos naftos pinigais, kurdama kiniškas technologijas.

Panašūs straipsniai: