Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Ekonomika

Įdomiausi įvykiai startuolių pasaulyje pandemijos laikotarpiu

COVID-19 pandemija neabejotinai paveikė visą pasaulį, tačiau startuoliai ir rizikos kapitalo fondai į naująją realybę reagavo skirtingai. Dalies startuolių veikla nesustojo, jie ir toliau dirbo nuotoliniu būdu, kitiems veiklą teko pristabdyti ir atleisti dalį darbuotojų.

Skiriasi ir investuotojų požiūris: vieni teigė investicijas pristabdę, kiti fondai sūkius dar labiau padidino. Ir nors naujienų per pastaruosius du mėnesius kiek sumažėjo, per šį laikotarpį vis tiek įvyko įdomių dalykų ir juos būtina aptarti.

Didieji startuoliai per pandemiją išlaikė investuotojų pasitikėjimą

Pandemijos ir karantino laikotarpiu rizikos kapitalo investuotojai stengiasi rinktis ne tokias rizikingas investicijas, todėl mažiausią nuosmukį patyrė didesni startuoliai, kurie jau yra pažengę ir vienaip ar kitaip įrodę savo vertę. Štai Vokietijos skaitmeninis bankas N26 pritraukė dar 100 mln. JAV dolerių investiciją ir jau yra vertinamas 3,5 mlrd. JAV dolerių.

Nemokama investavimo platforma „Robinhood“ pastaruoju metu fiksavo milžinišką naujų klientų suaktyvėjimą, pritraukė 280 mln. JAV dolerių investiciją ir dabar vertinama apie 8 mlrd. JAV dolerių. Duomenų saugojimo startuolis „Cohesity“ pritraukė 250 mln. JAV dolerių, o studentų įdarbinimo platforma „ApplyBoard“ pasiekė vienaragio statusą, gavusi 75 mln. JAV dolerių investiciją. Taigi, didieji startuoliai su investuotojų pagalba sugeba geriau suvaldyti riziką, o kai kuriems jų pandemija netgi atnešė naudos.

Nuotolinius sprendimus kuriantiems startuoliams dabar – aukso metas

Vakciną nuo COVID-19 kuria dešimtys bendrovių, nemažai jų dar laikomos startuoliais. Daliai jų nepasiseks, bet toms, kurios sukurs tinkamą formulę, numatoma milžiniška sėkmė ir milijardus siekiantis įvertinimas. Bet tai – dar ne viskas. Startuolių pasaulyje apskritai suintensyvėjo investicijos į nuotolines sveikatos priežiūros paslaugas, biotechnologijas, įvairius startuolius, leidžiančius dirbti nuotoliniu būdu ar atlikti operacijas, kurioms paprastai reikia kontakto su žmogumi, be papildomos žmogaus pagalbos.

Visi startuoliai vienaip ar kitaip taikosi prie naujų tendencijų, kiek kitokio pasaulio ir žmonių požiūrio į sveikatą bei bendravimą. Būtent lankstumas ir skiria startuolius nuo didesnių ir labiau įsitvirtinusių įmonių.

Apie „Zoom“ dabar žino visas pasaulis, renginių transliavimo platforma „Confluent“ pritraukė 250 mln. JAV dolerių, dirbtiniu intelektu paremtas startuolis „ASAPP“ gavo 185 mln. JAV dolerių finansavimą. Didžiulių investicijų pritraukė ir dešimtys telemedicinos bei medicinos bendrovių: „Medici“, „Hydrant“, „LetsGetChecked“, „Medable“, „Dascena“, „Erasca“ ir t. t. Šioms bendrovėms dabar – vienas geriausių laikotarpių augti.

Investicijos nestoja ir Lietuvoje

Paprastai pavasarį apie gautas investicijas Lietuvos startuoliai praneša beveik kasdien, tačiau pandemija šiek tiek pakoregavo investuotojų ir startuolių derybas, procesas kiek sulėtėjo. Pokyčius mažiausiai pastebėjo jau anksčiau dėmesio sulaukę startuoliai, tokie kaip „Eddy Travels“ – šis lietuvių startuolis, kuriantis dirbtiniu intelektu paremtą kelionių planavimo pagalbininką, pritraukė 600 tūkst. eurų investiciją ir užbaigė apie 1,1 mln. eurų dydžio ankstyvojo finansavimo etapo raundą, nors kelionių sektorius pasaulyje nukentėjo bene labiausiai.

Beveik 1 mln. eurų investiciją pritraukė elektromobilių krovimo infrastruktūrą plėtojantis startuolis „Inbalance Grid“. Nuotoliniu būdu dirbančių inžinierių ir montuotojų kasdienių užduočių valdymo startuolis „Tasker“ pritraukė 450 tūkst. eurų investiciją, o namų priežiūros paslaugų teikėjų rasti padedantis „Discontract“ – 300 tūkst. eurų.

Panašūs straipsniai: