Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Visuomenė

Daugybė Elono Musko veidų: pilkasis D. Trumpo kardinolas, pasaulio gelbėtojas ar piktasis genijus?

Gettyiamges nuotr.

„Išradau elektrinius automobilius ir raketomis skraidinu žmones į Marsą. Ar manėte, kad ketinu būti ramus, normalus vyrukas?“ – kartą laidoje „Saturday Night Live“ paklausė Elonas Muskas – legenda, vizionierius, progreso šauklys, arogantiškas genijus, neprognozuojamas chamas, nuo kurio sprendimų yra priklausoma galingiausia pasaulio valstybė. „Jam patinka drama, – sako milijardieriaus biografiją parašęs Walteris Isaacsonas. – Jam patinka būti epiniu herojumi. Pavojingiausia tai, jog jam tai patinka per daug.“

Praėjusių metų lapkričio 12-ąją JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad naujai įsteigtam Vyriausybės efektyvumo departamentui vadovaus Elonas Muskas, o jam draugiją palaikys kitas technologijų milijardierius – Vivekas Ramaswamy. Naujojo departamento užduotis bus pažaboti vyriausybės biurokratiją, apriboti valstybės išlaidas, restruktūrizuoti federalines agentūras ir sumažinti perteklinį reguliavimą. Vyriausybės efektyvumo departamentas veiks ne kaip oficiali vyriausybės agentūra, bet kaip patariamoji institucija, teiksianti rekomendacijas už vyriausybės ribų.

E. Musko biografiją išleidęs žurnalistas, daugybės garsių biografijų autorius Walteris Issacsonas teigia, kad E. Muskas turi daugybę asmenybių ir veidų: „Galima stebėti, kaip linksmas pokštininkas staiga persijungia į inžinieriaus režimą ir tada viską užkloja tamsus debesis. Jo nepastovumas yra nulemtas sunkios vaikystės ir traumų. Patyčios mokyklos kieme, kai jo veidas buvo daužomas į betoninius laiptus, o tėvas stojo skriaudiko pusėn, žiaurus elgesys šeimoje. Būtent dėl to jis tapo drąsiu žmogumi, kuriam komforto zona yra nuolat vykstanti drama.“

„SpaceX“ koridoriuose – nuolatinė skuba

W. Isaacsonas priduria, kad vaikštinėdamas „SpaceX“ gamyklos koridoriais jauti nuolatinę skubą – E. Muskas tiki, kad Žemėje bet kada gali įvykti katastrofa, todėl turime tapti daugiaplanete rūšimi, o laiko delsti nėra – reikia kuo greičiau pasiekti Marsą. „Darbuotojai čia vengia akių kontakto, – priduria W. Isaacsonas. – Bet kurią akimirką Elonas gali pasiusti ir ant jų išlieti savo pyktį.“

E. Muskas atvirauja ne tik apie sunkią vaikystę, bet ir apie savo Aspergerio sindromą. Pasak milijardieriaus, empatija nereikalinga, nes ji tik sulėtina darbą. „Man nereikia, kad prieš mane stovintis žmogus mane mylėtų, – kartą prisipažino E. Muskas. – Mano tikslas yra atlikti misiją.“

Šiandien savo misiją jis atlieka laviruodamas tarp tokių bendrovių kaip „Tesla“, „SpaceX“, „Neuralink“, „The Boring Company“ ir „xAI“. Prie viso šito dar pridėkime ir D. Trumpo deleguotas pareigas bei „Teslos“ kuriamą robotą humanoidą, kurio paskirtis – atlikti juodus darbus už mus.

Pamiršome paminėti ir projektą „Starlink“, kurio tikslas – aprūpinti internetu visą planetą. 2022-aisiais E. Muskas nemokamai į Ukrainą išsiuntė tūkstančius „Starlink“ palydovų, tačiau po metų, norėdamas sutrukdyti ukrainiečių atakai aneksuotame Kryme, įsakė juos išjungti. Tai sukėlė nemenką ažiotažą, tačiau, anot W. Isaacsono, Kryme „Starlink“ palydovai jau ir seniau neveikė, o kai Ukraina paprašė paslaugos, E. Muskas tiesiog atsisakė ją suteikti.

Panašūs straipsniai: