Laisvai prieinami straipsniai

Dar vienas Čekijos ir Lietuvos bendradarbiavimo gynybos ir saugumo srityje žingsnis

Čekijos ginkluotę gaminančios įmonės 2019 m. balandžio 9 d. Vilniuje vėl susitiko su savo kolegomis iš Lietuvos įmonių, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos atstovais – pristatė jiems Čekijos gynybos ir saugumo pramonės galimybes. Renginys vyko Čekijos Respublikos ambasados patalpose, jis surengtas bendradarbiaujant su Čekijos Respublikos gynybos atašė biuru ir Čekijos Respublikos gynybos ministerija. Jį, kaip ekonominės diplomatijos akciją, kurios tikslas – padėti čekų įmonėms užsienio rinkoje, parėmė Čekijos Respublikos užsienio reikalų ministerija. Susitikimą Vilniuje šįkart paįvairino ir dinaminė bei statinė čekų gamybos ginkluotės ir įrangos demonstracija. Ją surengti padėjo Čekijos ginkluotųjų pajėgų kariai, dislokuoti Ruklos sausumos pajėgų (karinio mokymo) dalinyje. Čekijos karių kontingentas kaip NATO priešakinių pajėgų dalis ten dislokuotas nuo praėjusių metų liepos.

Šis Čekijos gynybos ir saugumo pramonės pristatymas pratęsė ankstesnius susitikimus. 2015 m. birželį gynybai skirtas seminaras vyko Vilniuje, Čekijos Respublikos ambasadoje, o 2017 m. Prahoje lankėsi Lietuvos delegacija, vadovaujama krašto apsaugos viceministro Giedrimo Jeglinsko. Ji dalyvavo Čekijos užsienio reikalų ministerijos organizuotame seminare su čekų gynybos pramonės atstovais. 2018 m. birželį analogiškame seminare Vilniuje dalyvavo dešimt gynybos pramonės įmonių bei Čekijos Respublikos gynybos ir saugumo pramonės asociacija.

Abiejų šalių suinteresuotumo bendradarbiauti įrodymu tapo gynybos viceministrų Jakubo Landovský ir Giedrimo Jeglinsko dalyvavimas šių metų renginyje. Viceministrai ne tik pasakė kalbas per pristatymą, bet ir kalbėjosi apie dvišalę kooperaciją. Per pristatymą Vilniuje ir per kitą dieną vykusią ginkluotės demonstraciją Rukloje lankėsi Gynybos resursų agentūros prie Krašto apsaugos ministerijos, taip pat Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir jai pavaldžių institucijų atstovai, Lietuvos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos vadovybė bei Lietuvos įmonių atstovai. Čekijai šįkart atstovavo Čekijos Respublikos gynybos ir saugumo pramonės asociacijos prezidentas Jiří Hynekas bei dešimties čekų įmonių atstovai. Lietuvos partneriams prisistatė bendrovės „AERO Vodochody AEROSPACE“, „Česká zbrojovka“, „4M Systems“, „EGO Zlín“, „GUMOTEX“, „Delinfo“, „Optokon“, „SVOS Přelouč“, „TATRA“ ir „VTÚ“. Pirmosios dienos oficialiosios programos baigiamuoju akcentu tapo Lietuvos ir Čekijos gynybos ir saugumo pramonės asociacijų Memorandumo dėl bendradarbiavimo pasirašymas.

Statiniame ir dinaminiame čekų ginkluotės bei įrangos pristatyme Ruklos kariniame mokymų poligone dalyvavo Čekijos gynybos viceministras Jakubas Landovský ir Lietuvos kariuomenės ekspertai, Gynybos resursų agentūros prie Krašto apsaugos ministerijos, policijos ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovai. Per statinę demonstraciją čekai pristatė Čekijos ginkluotųjų pajėgų kontingento NATO priešakinių pajėgų sudėtyje ginklus ir įrangą (šarvuotus pėstininkų ir žvalgybos automobilius „Pandur“, įmonės „Česká zbrojovka“ gaminamus ginklus, bendrovės „TATRA“ automobilius), „4M Systems“ produkcijos taktinės įrangos, skirtos kariams ir gynybos sektoriui, elementus bei „GUMOTEX“ jungiamąją palapinę, skirtą kovinei transporto priemonei.

Dinaminis pristatymas suteikė dalyviams unikalią galimybę pasivažinėti bendrovės „TATRA“ automobiliais („TATRA 815-7 PRAM“, „815 multilift“, 810), šaudyti iš įmonės „Česká zbrojovka“ ginklų (puolamojo ginklo „Bren“, pistoleto CZ, automato „Scorpion EVO“) ir susipažinti su vadovavimo bei komunikacijos sistema „C4ISTAR Delinfo“.

Čekijos ir Lietuvos bendradarbiavimas gynybos ir saugumo srityje statomas ant tvirtų pamatų, jau matyti jo konkretūs rezultatai. Bendradarbiavimo pavyzdžiu gali būti dalyvavimas NATO misijose, tokiose kaip „Baltic Air Policing“ – čekų naikintuvai Lietuvos erdvę saugojo 2009 ir 2012 metais. Čekijos naikintuvai „Gripen“ į Baltijos valstybes grįš 2019 metais. Svarbus ir Čekijos indėlis į regiono gynybą NATO priešakinėse pajėgose – tai 240 mechanizuoto karinio vieneto čekų karių, tęsiančių ankstesnes akcijas. Tokia tarpusavio karinė kooperacija leidžia Lietuvai kai kuriuos gynybos pramonės ginklus pamatyti gyvai, Čekijos kariams vykdant kovinius veiksmus.

Čekijos inžinerijos, gynybos ir saugumo pramonė tęsia ilgalaikes tradicijas ir yra puikiai žinoma pasaulyje. Čekų ginkluotę gaminančių įmonių produktai yra kokybiška ir labai pageidaujama prekė, šių įmonių gaminių rasite daugybės kariuomenių ginklų arsenale. Tai įrodo ir kasmet didėjantis čekų ginklus gaminančių įmonių eksporto mastas – per pastaruosius trejus metus jis išaugo tris kartus.

Iki 2020 m. planuojamas Lietuvos Respublikos gynybos biudžeto didinimas net iki 2,5 proc. BVP yra galimybė Čekijos ginkluotės gamintojams pasiūlyti savo geriausius produktus ir taip paremti tiek Lietuvos, tiek NATO, kaip visumos, efektyvią gynybą.

Straipsnis paruoštas bendradarbiaujant su Čekijos Respublikos ambasada.

Panašūs straipsniai: