Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Mokslas

CES 2020: technologijų naujovės, kurios mus džiugina

Tik nereikia juoktis, nes iš tiesų visai nelinksma – šiame numeryje turėjo būti straipsnis apie Ženevos automobilių parodos naujienas, tačiau kadangi ši paroda dėl COVID-19 buvo atšaukta, man teko perrašyti, tiksliau – patobulinti, straipsnį, kuris dėl kitos prastos naujienos (begalinio redakcijos taupymo) nepateko į vasario numerį. Ir noriu pabrėžti, kad visai be reikalo, nes CES 2020 tokios cenzūros tikrai nenusipelnė.

Didžiausiems technologijų gerbėjams kiekvienas sausis, kai vyksta ši paroda, yra it antros Kalėdos. Kasmetėje Las Vegase vykstančioje inovacijų ir buičiai skirtų technologijų mugėje CES pristatomos dar nematytos naujovės, diktuosiančios technologijų rinkos tendencijas ir madas kelerius metus į priekį. O svarbiausia, kad jas visas galima pačiupinėti, apžiūrėti ir apuostyti ar net į jas įsėsti ir jas pavairuoti.

„Samsung“ užbombardavo naujovėmis

Jei reikėtų paminėti vieną koncerną, kuris šį sykį tikrai pasistengė, tai būtų „Samsung“. Šiemet jis atsivežė daugybę neregėtų technologijų, kad visiems abejojantiesiems pademonstruotų Pietų Korėjos giganto inovatoriškumą. Nors CES buvo galima išvysti visą galybę robotų, pats įdomiausias jų – „Ballie“. Beje, vos tik pažvelgus nepasakysi, kad tai – robotas, nes iš tolo jis panašus į geltoną rankoje telpantį teniso kamuoliuką. Vis dėlto šis robotas su integruota dirbtinio intelekto technologija elgiasi kaip mažas augintinis ir atstoja kompanioną visose gyvenimo srityse. Jis reaguoja į savininko gestus ir balso komandas, gali valdyti visus išmaniųjų namų daiktus – nuo televizoriaus iki siurblio, taip pat atstoti žadintuvą ar priminti dienos užduotis. Galop, šis robotukas kamuoliukas sugeba palaikyti draugiją tiek jums, tiek namuose paliktiems augintiniams.

Daugiausia dėmesio, anot „The Verge“, parodoje CES sulaukė „Samsung“ projektas „Neon AI“. Juo siekiama sukurti realistiškai atrodančius vaizdo pokalbių robotus, besielgiančius kaip žmonės, tad galinčius dirbti mokytojais, sveikatos priežiūros patarėjais ar padėjėjais.

Pristatytas ir „Samsung“ šaldytuvas „Family Hub“, apginkluotas vaizdo kameromis ir integruota sistema, galinčia atpažinti maisto produktus ir pasiūlyti patiekalų receptų. Šaldytuvas gali sudaryti pirkinių krepšelio sąrašą ir net būti jūsų asmeninis dietologas – pasiūlyti sveikiau maitintis ir skaičiuoti suvartojamas kalorijas. Deja, pasigedome funkcijos užsirakinti devyniomis spynomis po vidurnakčio, kad nepersivalgytumėte naktimis ar nepadaugintumėte šalto gaivinančio gėrimo (Veryga žino, apie ką aš čia).

Dar viena bendrovės naujovė – klaviatūra „SelfieType“, kurios nematysite ir kurią turėsite įsivaizduoti. Ji fiziškai neegzistuoja ir net nėra projektuojama ant stalviršio, tarkim, lazeriais. Viskas, ko reikės, tai įrenginio su priekyje esančia vaizdo kamera, kuri seks jūsų rankų judesius ir interpretuos, kokius klavišus spaudžiate. Jei ši technologija pasiteisins, ilgainiui galėsime išmaniuoju telefonu greitai spausdinti net ilgiausius tekstus.

Jau pradėjote svajoti apie vasarą ir rytus, kai pabundate ne su žadintuvu, o su saulės spinduliais? Tačiau ką tik prisiminėte, kad gyvenate Lietuvoje, ir tokio stebuklo kaip visuomet geras oras pas mus nebūna… Ūkanotus ir lietingus rytus praskaidrins „SunnySide“ – lango formos apšvietimo įtaisas, skleidžiantis dirbtinę saulės šviesą ir leidžiantis mėgautis saulės spinduliais bet kuriuo paros metu. Negana to, „SunnySide“ nėra vien tik vaizdinė apgaulė – prietaisas padeda įsisavinti vitaminą D ir nesijaudinti dėl odos senėjimo dėl kenksmingų saulės spindulių.

Tačiau daugiausia dėmesio, anot „The Verge“, parodoje sulaukė „Samsung“ projektas „Neon AI“. Juo siekiama sukurti realistiškai atrodančius vaizdo pokalbių robotus, besielgiančius kaip žmonės, tad galinčius dirbti mokytojais, sveikatos priežiūros patarėjais ar padėjėjais. Kitais žodžiais tariant, „Samsung“ nori suteikti veidą virtualiems asistentams. Kol kas asistento vaizdas sugeneruotas kompiuteriu iš tikro žmogaus vaizdo įrašų, naudojant mašininio mokymosi modelius, tačiau ilgainiui „Neon“ galės pasiversti bet kuo, ko tik pageidausite.

Išmaniųjų telefonų naujovės

Nors didžiausias išmaniųjų telefonų antplūdis  turėjo būti mobiliųjų technologijų parodoje „Mobile World Congress“ Barselonoje (deja, dėl COVID-19 paroda atšaukta), ir CES netrūko įspūdingų debiutų. Štai varguolių „iPhone“ vadinamas „OnePlus“ (savo funkcijomis jis nenusileidžia „Apple“ gaminiams, tiesiog kainuoja gerokai pigiau) pademonstravo koncepcinį telefoną „Concept One“, kurio svarbiausia ypatybė – elektrochrominis stiklas įrenginio nugarėlėje, kuris telefono kamerą paverčia nematoma, kai jos nereikia. Juk jau tikrai ima pabosti įrenginiai, kurių nugarėlės atrodo it kaitlentės.

 

Panašūs straipsniai: