Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Aktualijos

Billas Gatesas – XXI a. vertybinio kapitalizmo džedajus

Getty Images nuotr.

Kapitalizmas yra chameleonas, turintis daugybę spalvų. Jis gali būti grobuoniškas, kai lipi per galvas dėl turtų, o paskui nusiperki vilą ir auksinį klozetą. Gali būti ciniškas, kai darbuojiesi pas kraują taikioje valstybėje liejantį carą ir turi savo morkytę – ferarį su numeriais BBD. Taip pat gali būti gangsteriškas, kai pinigus susikrauni ne visai teisėtais būdais ir išnaudoji savo galią baugindamas kitus bei versdamas tau paklusti. Tačiau gali būti ir vertybinis, kai protu ir sunkiu darbu uždirbtus pinigus skiri pasauliui ir jo žmonėms.

Vertybinio kapitalizmo pavyzdžių pasaulyje, deja, trūksta labiausiai – turime vos keletą lyderių, kurie savo uždirbtus milijonus skirtų skurstantiems ir kenčiantiems žmonėms, o pasaulį norėtų paversti žalesne ir saugesne vieta. Mažai kapitalistų šioje Žemėje galvoja ne tik apie save, bet ir apie visą planetą, mūsų namus, ir jos žmones. Mus skiria tautybės, rasės, kultūros, religijos, ekonomikos, teisės. Kai kuriems pasisekė gimti tinkamu laiku ir tinkamoje vietoje, o kitiems tokie savaime suprantami dalykai kaip sveikata, maistas, saugi aplinka ar teisė į išsilavinimą atrodo nutolę lyg neištyrinėtos galaktikos.

Godumo ir naftos imperijoms galandant nagus, tokie žmonijos likimu besirūpinantys lyderiai iškyla lyg džedajai, sutverti kovoti su Blogiu. Ir, visai kaip „Žvaigždžių karuose“, netrūksta Blogio jėgų ir Sito pasekėjų, žūtbūt siekiančių juos visuomenės akyse apjuodinti ir sumenkinti. Bene garsiausias visų laikų džedajus yra mūsų redakcijos Pasaulio metų žmogumi įvardytas „Microsoft“ įkūrėjas Billas Gatesas – žmogus, lyderis, kurio darbams aprašyti reikėtų kelių tomų knygos.

Klimatas ir sveikata – neatsiejami dalykai

Pasaulio sveikata ir klimato kaita – dvi B. Gatesą labiausiai dominančios temos. Ir ne be reikalo, nes jos labai susijusios. „Potvyniai ir kitos klimato kaitos sukeltos ekstremalios sąlygos ne tik daro žalą žmonių gyvenimams, jų sveikatai, bet ir žudo, – sako jis. – Teigiama, kad dėl ekstremalių karščių padaugės priešlaikinių gimdymų. Negana to, iki 2030-ųjų metinis mirčių nuo maliarijos skaičius gali išaugti 10 procentų. Vis dėlto geriausias sveikatos ir klimato ryšio pavyzdys yra mityba: kasmet mažiausiai 250 tūkst. vaikų miršta dėl prastos mitybos, o to priežastis paprasta – dažnai neužtenka pakankamai maistingo maisto.“

Kad būtų išspręsta nepakankamos mitybos problema, neturtingų šalių ūkininkai turi sugebėti užauginti daugiau maisto produktų, kupinų vaikams reikalingų medžiagų. Jau daugiau kaip dešimtmetį Billo ir Melindos Gatesų fondas padeda jiems tai daryti. Deja, artimiausiais metais darbuotis bus dar sunkiau, nes dėl karščio bangų skurdžiose šalyse sumažės pasėlių derlius.

Nors ant jo nuolat pilamas purvas, B. Gatesas ne tik kantriai neigia kvailiausias sąmokslo teorijas, bet ir išsiskiria optimizmu, kad stengtis verta, nes galime užtikrinti šviesią ateitį mūsų planetai ir žmonijai.

„Klimatas ir sveikata yra neatsiejami dalykai, – sako B. Gatesas. – Kai pasaulis vertins savo pažangą, tai turėtų būti ne teršalų kiekio ar prisitaikymo prie klimato kaitos rezultatų suvestinė, bet žmogaus vystymosi rezultatų suvestinė. Kiekviena diskusija turėtų prasidėti nuo šio klausimo: kaip panaudoti pinigus, kad būtų išgelbėta kuo daugiau gyvybių?“

Anot filantropo, sveikata ir neturtingų šalių vystymasis turėtų būti prioritetas, net jeigu jis ir nebūtų susijęs su klimato kaita. „Vis dėlto šie dalykai susiję, ir netgi labai, – teigia jis. – Neturtingų šalių gyventojai besikeičiantį klimatą geriausiai išgyvens būdami sveiki ir turėdami tvirtą finansinį pagrindą. Augant šalių ekonomikai, jie galės naudotis švariosios energetikos sprendimais, padėsiančiais pasauliui žengti nulinių dujų išlakų keliu. Švarioji energetika reikalingą mastą pasieks tik tuo atveju, jei sumažės energijos kaina ir išaugs žmonių pajamos. Priešingu atveju šalys įklimps į skolas arba bus priklausomos nuo ribotos ir nenuspėjamos finansinės pagalbos, skiriamos turtingų valstybių.“

Panašūs straipsniai: