Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Politika

Baltarusijoje rinkimai modeliuojami, kad nulemtų Kremliaus pergalę Lietuvoje

Straipsnį norėjosi pavadinti taip: „Dar viena A. Lukašenkos rinkimų klastotė. Nepasimaukime“. Bėda ta, kad daugelis Lietuvos piliečių ir taip netiki, kad Baltarusijoje rinkimai gali būti bent kiek demokratiški, o dar daugiau žmonių mano, kad mūsų valdžia jau seniai pasimovė ir pastaraisiais metais džiugiai bendradarbiavo su Aliaksandro Lukašenkos režimu, nors šis nė kiek nesušvelnėjo.

Birželio 12 d. Baltarusijoje po kratų sulaikyta 15 esamų ir buvusių „Belgazprombank“ (trečias pagal aktyvus šalyje) bei su juo susijusių bendrovių vadybininkų, iš jų konfiskuota daugiau nei 4 mln. JAV dolerių ir vertybinių popierių už 0,5 mln. JAV dolerių. Pareigūnai banko pagrindiniame biure apsilankė kitą dieną po to, kai prezidentas A. Lukašenka Valstybės kontrolei pavedė „pakratyti pilvotus buržujus“. Ausiai tai skamba labai mielai, nes kam gali nepatikti, kai valdžia prieš rinkimus sodina bankininkus? Bėda ta, kad Viktaras Babaryka, 2000–2020 m. vadovavęs „Belgazprombank“, turėjo įžūlumo paskelbti apie ketinimą kandidatuoti į Baltarusijos prezidentus rugpjūčio 9 d. vyksiančiuose rinkimuose. Tačiau viskas yra dar komplikuočiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Korupcijos įrodymas – 900 tūkst. eurų po čiužiniu iš trečio karto 

Nuo 1994-ųjų valdantis ir šeštai kadencijai užsimojęs prezidentas A. Lukašenka atsilygindamas konkurentą pavadino niekšu. Valstybės kontrolė skelbia turinti įrodymų apie V. Babarykos dalyvavimą nelegalioje veikloje. Beje, retai prisimenama, kad A. Lukašenka apdairiai dar 2014-aisiais paties inicijuotame referendume užsitikrino neriboto prezidentavimo legalizavimą.

„Belgazprombank“ akcininkai – rusų koncernas „Gazprom“. „Gazprombank“ tokius veiksmus pavadino neteisėtais ir išreiškė paramą antrinei įstaigai. Minskas šį pareiškimą praleido pro ausis, užtat prezidentas pareiškė, esą gamtinių dujų, ačiū Dievui, tarptautinėse rinkose per akis, Baltarusija pasižvalgys nebūtinai rusiškų, dėl kurių kainos ginčijasi nuo metų pradžios.

Kandidato į Baltarusijos prezidentus S. Cichanouskio motinos vasarnamyje korupcijos pėdsakų ieškantiems pareigūnams laimė nusišypsojo iš trečio karto – po čiužiniu rado 900 tūkst. JAV dolerių. Labai įdomu, kodėl šitų pinigų nepavyko rasti pirmą ir antrą kartą – nejaugi Baltarusijos KGB atstovai buvo užmiršę juos atsinešti?

Šioje vis dėlto nestebinančioje istorijoje savotiškai atrodo Baltarusijos valstybinės televizijos rodyti siužetai apie baltarusių kilmės žymių dailininkų, tokių kaip Marcas Chagallas ir Chaïmas Soutine’as, 150 paveikslų, kuriuos „Belgazprombank“ nupirko užsienyje, grąžino į tėvynę ir eksponavo Minsko galerijoje „Art Belarus“. Pasak televizininkų, buvo ruošiama šias vertingas drobes skubiai išgabenti į užsienį. Komentuodamas tai V. Babaryka neslėpė suglumimo – kurių galų paveikslus išpirkti, grąžinti į tėvynę eksponuoti, paskui vėl išvežti… Ir pareiškė, kad visoje šioje operacijoje akivaizdi politinė potekstė. Vis dėlto prezidentinių ambicijų po šių nuotykių teigė neatsisakysiąs.

Toks fragmentas iš šokių aplink prezidento rinkimus respublikoje kaimynėje, kur opozicija neiškėlė vieno kandidato, bet norinčiųjų pasivaržyti dėl prezidentystės vis dėlto atsirado: be buvusio bankininko, tai aukštųjų technologijų vadybininkas, Silicio slėnio entuziastas, prezidento iš Valstybės tarnybos 2017-aisiais netikėtai atleistas Valerijus Capkala, populiarus tinklaraštininkas iš Gomelio Siargejus Cichanouskis, vienas kitas opozicinis politikas.

Pirmi du iki šiol politika neužsiėmė ir buvo lojalūs prezidentui A. Lukašenkai. Jutubo kanalo „Šalis gyvenimui“, kuriame kviečia kalbėti paprastus žmones, autorių S. Cichanouskį valdžia jau laiko uždarytą, jis gali būti įkalintas iki trejų metų. Tinklaraštininko motinos vasarnamyje korupcijos įrodymų ieškantiems pareigūnams laimė nusišypsojo tik iš trečio karto – po čiužiniu pagaliau buvo rasti 900 tūkst. JAV dolerių. Pasak Baltarusijoje neakredituoto žmogaus teisų centro „Vesna“, gegužę–birželį bausmių laukė arba sulaukė susitikimams su S. Cichanouskiu ryžęsi apie 120 baltarusių, tokių kaip greitosios pagalbos felčeris iš Lydos Pavelas Paleičikas, balandžio pabaigoje susitikęs kameroje ir atvirai pakalbėjęs apie sudėtingą medikų situaciją šalyje. Atvirumas kainavo septynias paras arešto.

Kad menamas konfliktas su Maskva tėra derybų taktika, geriausiai demonstruoja Valstybės saugumo departamento vasarį paskelbtas Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas. Jame teigiama, kad daug dėmesio skirdami karinei sąveikai Maskva ir Minskas nuolat tikslina bendrus Baltarusijos ir Rusijos pajėgų naudojimo planus, o jų veiksmingumas išbandomas per kas dvejus metus pakaitomis vykstančias dvišales pratybas „Zapad“ ir „Ščit Sojuza“.

Apskritai represijų režimas opozicionierių atžvilgiu jau įsisukęs: birželio 5 d. milicija sulaikė pretendentą į prezidentus Vladzimirą Niapomniaščychą už piketą vienoje Gomelio aikščių. Birželio 7 d. po mitingo prie Minsko Komaroukos turgaus, kur rinko parašus dėl registracijos rinkimuose (reikia mažiausiai 100 tūkst.), keli kaukėti vyriškiai sulaikė kitą opozicinį politiką Pavelą Seviarynecą. Kadangi šis yra belangėje, parašų rinkimo iniciatyvą perėmusi S. Cichanouskio žmona Sviatlana birželio 1 d. atviru laišku kreipėsi į šalininkus su prašymu laikinai pristabdyti viešas akcijas, kad dėl valdžios provokacijų nenukentėtų jie ir jų artimieji.

Kol naujienų agentūros transliavo apie šimtus žmonių eilėse Baltarusijos miestuose, norinčių pasirašyti autoritaro priešininkų naudai, pats A. Lukašenka paskelbė „maidanų“ neleisiąs. Susitikime su KGB šefu Valerijumi Vakulčyku birželio 1 d. prezidentas pareiškė žinąs, iš kur vėjas pučia (suprask, vėl kaltas užsienis, šįkart – ne tik Vakarai, bet ir Rusija, nes santykiai su ja baltarusių tėvui pastaruoju metu klostosi lyg ir nelengvai).

Panašūs straipsniai: