Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Mokslas

Algirdas Stonys: „šiais metais bus daug darbo“

Asmeninio archyvo nuotr.

Pasaulis nesustabdomai juda į priekį, o technologijos vis aktyviau tenkina mūsų poreikius. Kaip teigia vizionierius, įmonės „TeleSoftas“ vadovas ir įkūrėjas, filantropas ir startuolių mentorius Algirdas Stonys, tai galima vertinti kaip iššūkį, bet dar svarbiau įžvelgti galimybių ir jomis pasinaudoti.

Su tuo visiškai sutinkame ir būtent todėl prieš artėjantį 2020 m. Lietuvos startuolių lyderystės forumą nusprendėme pakalbinti A. Stonį. Mūsų redakcijos įsitikinimu, jis yra vienas iš nedaugelio Lietuvos startuolių ekosistemos šviesulių, kurių veikla įkvepia tikėti, kad esame įgalūs sukurti ne tik pavienius sėkmės simbolius, bet ir ekosistemą, kurioje iš tiesų užaugs dešimtys vienaragių.

Kokie svarbiausi pokyčiai technologijų, ekonomikos ir verslo srityse turės daugiausia įtakos 2020 metais?

Manau, jog reikia pabrėžti, kad šiandien Lietuva technologijų srityje žengia koja kojon su pasauliu. Žinoma, visų pirma taip teigiu realybę matydamas iš savo varpinės. Galiu pasakyti, kad 2020-aisiais bus labai daug darbo. Galime net sulaukti kažko panašaus į komunikacijos revoliuciją. Taip pat manau, kad lauks didžiulės permainos darbų paskirstymo srityje. Daug įtakos įvairioms verslo sritims turės dirbtinis intelektas, tiksliau – sistemos mokymasis (angl. machine learning).

Lietuvos startuolių ekosistema yra labai gera ir draugiška – visi stengiasi padėti vieni kitiems. Pas mus nėra aršios konkurencijos, nes suvokiame, kad pasaulis yra didžiulis ir turime susijungti bei bendro tikslo siekti kartu. Juk geriau pagauti didelį mamutą kartu nei mažą zuikį vienam.

Visa tai, kas buvo kuriama pastaruosius penkerius metus, gali pasiekti kulminaciją jau šiais metais. Telekomunikacijų operatoriai pagaliau įdiegs 5G mobiliojo ryšio technologiją, įmonės adaptuos dirbtinį intelektą ir pavers jį tikrais verslo modeliais, įsigalės automatizacija. Kai šios technologijos viena kitą įgalina, galime sulaukti įspūdingo proveržio: 5G technologija spartina dirbtinio intelekto procesus, dirbtinis intelektas keičia el. prekybą, el. prekyba keičia mūsų gyvenimo būdą. Dėl visų šių sąveikų technologijos mums leidžia sprendimus priimti greičiau ir dažniau. Tad šiais metais technologijų ekosistema dėl dirbtinio intelekto ir 5G įgaus visiškai kitą pagreitį, o mes turėsime daug darbo.

Manau, jog visi pažangūs verslininkai turės skirti nemažai dėmesio ir pastangų, kad suvoktų pokyčius ir sėkmingai juos panaudotų savo versle arba investuotų į šiais sprendimais grįstus naujus verslus.

Kaip manote, ar šiais metais gali atsirasti kokia nors itin ryški revoliuciją sukelti galinti technologija?

Na, technologijos neatsiranda iš niekur, jas paskatina mūsų gyvenimo būdas. Pavyzdžiui, visai neseniai „Google“ pristatė savo naują produktą – „Stadia“. Tai „Google“ teikiama žaidimų paslauga debesyse, kaip „Netflix“, tik skirta kompiuteriniams žaidimams. Taigi, žmonėms, norintiems žaisti kompiuterinius žaidimus, nebereikia turėti galingų įrenginių. Šiai programai nereikalingi galingi kompiuteriai – viską, ko reikia, galima gauti iš debesų kompiuterijos, užtenka panaudoti namuose esančius net ir paprasčiausius prietaisus – tiesiog sujungti juos su debesų technologija. Taigi, anksčiau grafiškai sudėtingam kūriniui reikėdavo galingo kompiuterio, specialios pelės ar klaviatūros, o naudojant šią programą tokio pat dydžio grafinį kūrinį bus galima tiesiog parsisiųsti į telefoną – namuose nebereikės turėti didelio stacionaraus kompiuterio. Žinoma, norint visa tai pasiekti, buvo reikalinga debesų kompiuterija, kurioje būtų įdiegta patobulinta dirbtinio intelekto versija.

Tokie patobulinimai turės daug įtakos mūsų kasdieniam gyvenimui, tarkim, pasikeis pirkimo įpročiai. Net ir gamintojai turės prisitaikyti prie šių pasikeitimų. Pavyzdžiui, įmonė „Intel“ gamina galingus namų procesorius, o jeigu tų namų kompiuterių nebereikės, nebereikės ir jų gaminamų procesorių – užteks debesų kompiuterijos. Tad jų verslo kryptis turės keistis.

Dar vienas pavyzdys – užsakymai. Mes pripratę viską pirkti internetu – „Barboroje“ ar „Alibaboje“, o užsakymus mums pristato kitos įmonės. Vis dėlto kontrolės šiame procese turime labai mažai. Tačiau jei dirbtinis intelektas padės šį procesą automatizuoti, atsiras galimybė daryti daugiau įtakos, tarkim, galėsime pasakyti, kad valgyti norime dabar, būtent tai ir nieko kito. Atsiras galimybė pristatyti viską, ko man reikia ir kada reikia. Net ir ką tik išrautas morkas iš močiutės daržo dronas paims, perduos „Uber“ ar „Amazon“ ir pristatys prie pat mūsų namų. Prie mūsų bus derinamasi, o ne mes turėsime derintis prie sprendimų. Ši norų ir vartotojų įgalinimo industrija dabar yra labai populiari ir auganti. Tad net šalia tradicinių šios ekosistemos gigantų, tokių kaip „Uber“ arba „Amazon“, atsiras naujų žaidėjų ir jie išnaudos šį žmonių augantį norą būti įgalintiems.

Panašūs straipsniai: