Birželio mėnesio FAKTAI IR KOMENTARAI

Kinija susidūrė su lietuviška problema

Atrodo, kad leidimas kinams turėti po du vaikus neveikia. Nemažai kinų, sparčiai skubančių vakarietiškos gerovės link ir dirbančių viršvalandžius, labai gerai išmoko skaičiuoti savo galimybes. Todėl jie ne tik nesusigundė antro vaiko galimybe, bet dažnai nesiryžta turėti ir pirmojo. Tai kelia nerimą Kinijos valdžiai. Ji apskaičiavo, kad jei išliks dabartinės tendencijos, 2040 m. apie ketvirtis visų šalies gyventojų bus 65 metų ir vyresni. Dar prasčiau situacija atrodo žvelgiant į šio šimtmečio pabaigą – jei situacija nesikeis, Kinija ją pasitiks su beveik 400 mln. mažiau gyventojų, o apie 30 proc. jų bus 65 metų ir vyresni gyventojai. Ir tai jau primena Lietuvai paišomą demografinę bei ekonominę apokalipsę. Tad Kinijoje ketinama imtis daugybės papildomų sprendimų, kurie turėtų skatinti kinus susilaukti daugiau vaikų. Ir nors kol kas visas priemonių paketas nėra žinomas, kai jis bus įgyvendintas, būtinai reikės juo pasidomėti, nes jei jis suveiks Kinijoje, bus galima viltis, kad jei Lietuvos politikai iš tiesų pradės rūpintis ne savo koncernais, o lietuvių tautos išlikimu, tuos sprendimus bus galima pritaikyti ir Lietuvoje.

George’as Sorosas nusprendė atkeršyti Kremliui su „Brexin“

Po to, kai balandį Vengrijos parlamento rinkimus triuškinančiai laimėjo į valstybę vis giliau šaknis leidžianti dešiniųjų nacionalistų partija „Fidesz“ ir tapo akivaizdu, kad su Kremliumi draugaujantis ir nuosekliai demokratiją savo rankose vis labiau konsoliduojantis Viktoras Orbánas išliks valdžioje, todėl jo priešiškas nusiteikimas George’o Soroso pastangų stiprinti demokratijos institutų, visų pirma švietimo srityje, atžvilgiu išliks, pastarasis evakavosi iš Vengrijos, tačiau ne iš globalios veiksmų scenos. Jis gana aktyviai perspėja Europą dėl būtinybės susiimti, nes, jo nuomone, būtent vieningos Europos projektas šiandien yra didžiausiame pavojuje, vis perspėja apie artėjančią krizę ir teigia, kad inicijuos naują referendumą Jungtinėje Karalystėje ir ragins balsuoti britus likti Europoje. Ir nors Jungtinės Karalystės premjerės Theresos May pozicija naujo referendumo klausimu yra neigiama, iš tiesų bus įdomu stebėti, kaip plėtosis šis procesas. Nes jei G. Soroso šalininkams pavyks surinkti reikiamą skaičių parlamentarų parašų ir įsukti referendumo mechanizmą, priešintis šiam demokratiniam procesui gali būti gana keblu. Ar yra tikimybė, kad šiandien britai pasakytų „Taip“ vieningai Europai, sunku atsakyti. Bet jei G. Sorosui vis dėlto pavyktų, tai būtų galima vadinti puikiu filantropo kerštu Vladimirui Putinui, siekiančiam suskaldyti ir užvaldyti Europą, už jo bičiulio V. Orbáno Vengrijoje su Kremliaus parama organizuojamą demokratijos autokratizaciją.


„Times“ reiškia nerimą dėl JAV demokratijos ateities

Gegužės pradžioje skambėję pareiškimai apie Nobelio taikos premijos skyrimą Donaldui Trumpui už tai, kad susitarė dėl taikos su Šiaurės Korėjos lyderiu, gegužės pabaigoje pritilo. Viešojoje erdvėje pradėjo dominuoti kitos aktualijos, pavyzdžiui, mokesčių artimiausiems sąjungininkams įvedimas ir pareiškimas, kad Rusija turėtų būti sugrąžinta į galingiausių šalių (G-7) klubą. Tai nuskambėjo labai keistai žinant, kad tyrimas dėl Rusijos įtakos D. Trumpo išrinkimui JAV prezidentu vis dar tęsiasi, o įtarimų debesis vis tirštėja. Be to, JAV prezidentas vis dažniau pabrėžia, kad jis turi „absoliučią teisę“ suteikti sau malonę. Tai verčia solidžią Vakarų žiniasklaidą kalbėti ne tik apie ekonominę D. Trumpo politikos ateitį – tai kelia nerimą žurnalui „The Economist“, bet ir kelti klausimą dėl JAV demokratijos ateities – apie tai gana atvirai kalba žurnalas „Times“. Ir tai iš tiesų kelia nerimą. Nes jei D. Trumpas tiesia ranką Šiaurės Korėjai ir Rusijai, jei JAV lyderis kalba apie tai, kad gali garantuoti sau neliečiamybę, net jei kalbama apie Rusijos pagalbą rinkimuose, kokia ateitis laukia pasaulio, kuriame Rusija darys įtaką rinkimams šiais ar kitais metais? Ar galima pasitikėti, kad dabartinė JAV administracija gins demokratijos interesus, o ne rūpinsis Vladimiro Putino sugrąžinimu į galingiausių šalių klubą?

Panašūs straipsniai: