Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Rinkodara

Už milijoną į Lietuvą atvyktų ir G. Clooney, ir B. Obama, bet kartais geriau, kad neatvyktų

Norite, kad jūsų konferencijoje kalbą rėžtų Barackas Obama, bet manote, kad prisišaukti tokio lygio asmenį – misija neįmanoma? Klystate – tereikia sumokėti 400 tūkst. JAV dolerių, parašyti gražų motyvacinį laišką ir buvęs Jungtinių Valstijų prezidentas po neilgų derybų su jam atstovaujančia bendrove, kuri įsitikins, kad jis važiuoja ne į kokią „Islamo valstybės“ teroristų stovyklą, susikraus lagaminą ir atskris paplepėti į jūsų renginį.

Taip, tai tiesa. Dalies konferencijų organizavimas šiuo metu labai dažnai primena modelių agentūrų ar koncertų organizavimo verslą – į savo renginį galima prisišaukti bet ką, net ir pačią ryškiausią pasaulinę žvaigždę, bet viską lemia tai, kiek sumokėti esate pasiryžę: jeigu galite sau leisti šlamančiaisiais taškytis į kairę ir į dešinę, jūsų renginyje pranešimus skaitys ne tik Barackas Obama, bet ir jį apšildysiantis George’as W. Bushas, Davidas Cameronas, o pabaigoje, kad svečiai neišsiskirstytų, ant scenos bus galima pakviesti Arnoldą Schwarzeneggerį ar robotę Sofiją. Šiandien pasaulyje tiesiog knibžda gausybė agentūrų, siūlančių išsirinkti tinkamiausią pranešėją ir galinčių suorganizuoti jo atvykimą. Taigi, viskas įmanoma, vieninteliai klausimai – už kiek ir ar visada Lietuvai to reikia?

 Barackui – kritika, Donaldui ir Clintonams – milijonai

Trumpam grįžkime prie B. Obamos. Anot „The Independent“, neprabėgus nė metams, kai paliko Baltuosius Rūmus, jis jau spėjo užsidirbti 1,2 mln. JAV dolerių už kelias savo kalbas konferencijose.

Buvęs JAV prezidentas dėl dažno dalyvavimo konferencijose, kuriose su juo, žinoma, dosniai atsiskaitoma, yra sulaukęs ir kritikos. Štai „The New York Times“ iškėlė retorinį klausimą, ar normalu, kad buvęs prezidentas priima 400 tūkst. JAV dolerių čekį iš konferenciją organizuojančios Volstrito bendrovės. „Turbūt nieko blogo, tačiau toks elgesys, kai B. Obama nepraleidžia progų pasipelnyti, nebuvo labai tikėtinas iš žmogaus, kurio prezidentavimas akcentavo moralę ir vertybes bei buvo sutelktas ne į 1 proc. turtuolių, bet į 99 proc. žmonių interesus“, – rašo „The New York Times“.

Konferencijų versle kaip pranešėjai labiausiai „prasisuko“ Billas ir Hillary Clintonai – jiedu yra užkietėję įvairių renginių dalyviai ir kalbėtojai. 2001–2015 m. iš pranešimų skaitymo jiedu sugebėjo užsidirbti dešimtis milijonų JAV dolerių. O jei reikėtų išrinkti JAV prezidentą, kuris sugebėjo geriausiai „prasisukti“ kaip pranešėjas, tai tikriausiai būtų TV žvaigžde tapęs Donaldas Trumpas.

Žinoma, tai atrodo kaip labai pritempta kritika, kol nesusimąstai, kad nemažai tokių renginių su pirktomis žvaigždutėmis visų pirma yra orientuoti į dalyvių tuštybės, o ne į intelektinių poreikių tenkinimą. Į pasilinksminimą, o ne į siekį sutarti verslui ar valstybei svarbiais klausimais.

Taigi, dalyvaudamas tokiuose renginiuose B. Obama tarsi stiprina tą tuščią, tik į pelną ir jo teikiamą gerovę orientuotą verslo pasaulį, kurį bandė priversti rūpintis valstybe, kai buvo JAV prezidentas. Tad teigti, kad jam išsakyta kritika visai nepagrįsta, nėra tikslu. Juk dalis konferencijų verslo, kaip ir dalis žiniasklaidos priemonių, jau tapo nebe intelektinio tobulėjimo, o greičiau vertybinio dundukinimo erdve. Ir į tokius renginius susirenkama ne dėl žinių, o dėl noro pasitrinti šalia tikrų ar reklamos dopingo pripumpuotų žvaigždučių ir pasijausti geriau.

Vis dėlto nemažai buvusių JAV prezidentų neprarado progos užsidirbti iš savo buvusio pasaulyje galingiausio žmogaus arba jo antrosios pusės statuso. Labiausiai konferencijų versle kaip pranešėjai „prasisuko“ Billas ir Hillary Clintonai – jiedu yra užkietėję įvairių renginių dalyviai ir kalbėtojai. 2001–2015 m. jiedu iš pranešimų skaitymo sugebėjo uždirbti dešimtis milijonų JAV dolerių. O jei reikėtų išrinkti JAV prezidentą, kuris šioje srityje „prasisuko“ geriausiai, tai būtų Donaldas Trumpas – tapimas televizijos eterio žvaigžde jam leido uždirbti milžiniškus honorarus.

Žinomiausių agentūrų meniu – bet kuriam skoniui

Be jokios abejonės, „nusipirkti“ ir atsivežti į savo renginį buvusį JAV prezidentą Lietuvos rinkos sąlygomis būtų problemiška. Bet ne todėl, kad tai sudėtinga techniškai, o todėl, kad uždirbti iš to gali būti labai sunku. Tačiau nereikia nukabinti nosies – siūlomų pranešėjų meniu, kurį rekomenduoja pasaulinės agentūros, yra pribloškiantis, todėl galima kuo puikiausiai išsirinkti pagal savo skonį ir perkamąją galią. Tik iš pradžių reikia išsirinkti pačią agentūrą ar agentūras, su kuriomis verta bendradarbiauti, nes ir jų yra daugybė.

Viena įdomesnių – daugiau kaip pusšimtį metų veikianti „American Program Bureau“. Ji siūlo gausybę kalbėtojų, nuo politikų iki įžymybių. Jų gretose – komikas Johnas Stewartas, robotė humanoidė Sofija, politikos apžvalgininkas ir žurnalistas Juanas Williamsas, netgi buvęs Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas (net jį kažkas už visai nemažus pinigus sugalvoja pasikviesti į konferenciją).

Be jokios abejonės, „nusipirkti“ ir į savo renginį atsivežti buvusį JAV prezidentą Lietuvos rinkos sąlygomis būtų problemiška. Bet ne todėl, kad tai sudėtinga techniškai, o todėl, kad uždirbti iš to gali būti labai sunku, tiksliau – beveik neįmanoma. Būtent dėl šios priežasties dažniausiai Lietuvos net ir į tuštybę orientuotas konferencijas pasiekia tik praėjusio tūkstantmečio žvaigždės, kurios Vakaruose vertinamos kaip jau užgesusios.

Pranešėjų gausybėje lengviau susigaudyti pasirinkus rūpimą temą, pagal ją sistema atrenka tinkamus kalbėtojus. Jeigu kandidatūra patraukli, pranešėją, tarsi kokį rankinuką iš „Amazon“, galima įtraukti į pirkinių krepšelį, o tada, užpildžius specialią formą, galima sužinoti jo užimtumą ir kainą. Pildant šią formą galima nurodyti ir savo biudžeto dydį – vieni sau leidžia tik 5 tūkst. JAV dolerių, kitiems negaila atriekti ir 100 tūkst. JAV dolerių.

Panašiu principu veikia ir agentūra „Washington Speakers Bureau“. Ji siūlo politikų, ekonomistų, įmonių vadovų, netgi astronautų, atletų, Pulitzerio premijos laureatų. Čia esama ir buvusio Jungtinės Karalystės premjero Tony Blairo, ir astronauto Jerry Linengerio. Agentūra siūlo visą paletę Harvardo profesorių, buvusių senatorių.

Du dešimtmečius veikianti agentūra „Premiere Speakers Bureau“ savo interneto svetainėje giriasi, kad gali viską padaryti už jus: užsakyti kalbėtoją, suplanuoti skrydžius ir kelionę, netgi suorganizuoti kalbėtojo pranešimą internetu, jeigu išrinktasis negali atvykti į vietą arba šis variantas jums per brangus. Šios agentūros meniu – garsūs žurnalistai, buvę gubernatoriai, radijo laidų vedėjai, pavyzdžiui, Glennas Beckas, NBA žaidėjai, verslininkas ir konferencijų guru Richardas Bransonas bei gausybė kitų tiek ryškesnių, tiek ne taip gerai žinomų ir pigiau kainuojančių veidų.

Tarp žinomesnių agentūrų verta paminėti ir 1983 m. įkurtą „Keppler Speakers“, ir garsios leidyklos vardu pasivadinusią agentūrą „Macmillan Speakers“, išsiskiriančią knygų autorių, istorikų, politikų ir verslininkų pasiūla.

Panašūs straipsniai: