Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Politika

Robino Hudo misija, arba karas prieš oligarchus: ar Vakarams pavyks išvalyti pasaulį?

Getty images nuotr.

„Joks save gerbiantis rusų oligarchas neįsivaizduoja gyvenimo be superjachtos“, – kadaise yra pasakęs Williamas Browderis, JAV gimęs, Londone gyvenantis finansininkas, daugybę metų dirbęs Maskvoje, o vėliau tapęs vienu uoliausių V. Putino režimo kritikų. Panašu, kad jų savigarbai Vakarai stipriai smogė, nes JAV ir Europos kova su oligarchais įsibėgėjo – turtas areštuojamas, prabangūs „žaisliukai“ atiminėjami.

Vakarai išties stengiasi pakirpti oligarchams sparnelius: Europos Komisija balandžio 8-ąją pranešė įšaldžiusi 29,5 mlrd. eurų turto, kuris priklauso Rusijos ir Baltarusijos oligarchams, o Joe Bidenas balandžio pabaigoje siūlė priemones, skirtas sustiprinti JAV įgaliojimams konfiskuoti ir parduoti į juodąjį sąrašą įtrauktų Rusijos oligarchų turtą.

Žiniasklaidoje vos spėjant sekti istorijas apie dar vieną sėkmingai areštuotą oligarcho vilą ar jachtą, gali susidaryti įspūdis, kad katino dienos Kremliaus pakalikams suskaičiuotos. Tačiau nors Robino Hudo misija kilni, bet ją sėkmingai ir efektyviai įgyvendinti iš tikrųjų nėra lengva – iškyla įvairiausių kliūčių. Sunaikinti oligarchus panašiai sunku kaip ir juodąjį pelėsį: trink netrynęs – vis tiek išlįs.

„Amadea“: nuotykiai Fidžyje

350 pėdų jachta „Amadea“ turi sraigtasparnių nusileidimo aikštelę, baseiną ir akvariumą, pilną omarų. Dėl rusų oligarchui Suleimanui Kerimovui priklausančios ir Fidžyje laikomos jachtos likimo buvo bylinėjamasi visą savaitę, kol galiausiai laivas parplukdytas į Jungtines Valstijas.

Jachtos „Amadea“ areštavimas – į rusų oligarchų turtą nukreipto JAV Teisingumo departamento padalinio „Klepto Capture“ misijos dalis. Padalinys įkurtas šių metų kovą, ir jo atsiradimą įkvėpė sėkmingi Vakarų Europos žygiai, kurių metu areštuota ne viena prabangi jachta ir vila.

464 pėdų jachta „Nord“ yra verta pusės milijardo dolerių ir turi ne tik dvi sraigtasparnių nusileidimo aikšteles, bet ir krioklį. Tačiau jachta paspruko į Seišelius, kuriuose negalioja nei Europos Sąjungos, nei JAV sankcijos.

JAV Iždo departamentas S. Kerimovui dar 2018-aisiais skyrė sankcijas už pelnymąsi iš korupcijos ir neteisėtos Krymo aneksijos. Aštuonias kajutes turinti „Amadea“ paliko Fidžį kitą dieną po to, kai federalinis teisėjas Niujorke pasirašė orderį, leidžiantį areštuoti du Romanui Abramovičiui priklausančius lėktuvus, kurių bendra vertė viršija 400 mln. dolerių.

„Jungtinės Valstijos yra dėkingos Fidžio policijai ir prokurorams, kurių atkaklumas ir atsidavimas teisės viršenybei leido atlikti šį veiksmą“, – savo „Twitter“ paskyroje įspūdžiais apie misiją dalijosi JAV Teisingumo departamento atstovas Anthony Coley.

CNBC rašo, kad „Amadea“ išplaukė į Fidžio vandenis be jokio leidimo ir veikiausiai siekdama išvengti JAV persekiojimo. Išlaikyti tokią jachtą, anot FTB, per metus atsieina nuo 25 iki 30 mln. dolerių.

Jachtos savininkų voratinklis

„Amadea“ priklauso Fidžyje registruotai kompanijai „Millemarin Investments“, kuri šalies teisme bandė įrodyti, kad tikrasis savininkas, oligarchas S. Kerimovas, čia niekuo dėtas ir kad „Amadea“ neva jam nepriklauso. „Millemarin“ advokatas Feizalas Haniffas įrodinėjo, kad tikrasis laivo savininkas yra kitas oligarchas – Eduardas Chudainatovas, buvęs „Rosneft“ generalinis direktorius, kuriam netaikomos nei Europos Sąjungos, nei JAV sankcijos. Advokatas tvirtino, kad JAV neturi teisės areštuoti laivą Fidžyje, kol nuosavybės klausimo ten neišspręs teismas.

E. Chudainatovas, beje, nurodomas kaip kitos superjachtos „Scheherazade“ savininkas. Šio laivo vertė – 700 mln. dolerių. „Scheherazade“ siejama su pačiu Kremliaus valdovu, ir laivą sėkmingai areštavo Italijos vyriausybė. Šio fakto užteko, kad FTB teismui pareikštų, jog E. Chudainatovas nurodomas kaip dviejų superjachtų savininkas, o abi jos siejamos su asmenimis, kuriems taikomos sankcijos. Tai įrodo, jog E. Chudainatovu puikiai maskuojamasi siekiant nuslėpti tikruosius savininkus.

JAV generalinio prokuroro pavaduotoja Lisa Monaco po sėkmingos laivo parplukdymo operacijos sakė: „Šis gestas turi kiekvienam korumpuotam rusų oligarchui priminti, kad jis nepasislėps net ramiausiuose pasaulio kampeliuose. Naudosime visas priemones, kad įgyvendintume sankcijas, skirtas atsakant į nepagrįstą, Rusijos išprovokuotą karą Ukrainoje.“

Panašūs straipsniai: