Laisvai prieinami straipsniai

Lietuvos elitui turėtų būti gėda

Apmokestinti cukrų, bet neapmokestinti 100 ar 200 tūkst. eurų kainuojančių prabangių automobilių vykstant Rusijos karui Ukrainoje, mano tvirtu įsitikinimu, yra ne šiaip ciniška, o šlykštu. Tai demonstruoja, kokią didelę vertybinę krizę išgyvena Lietuvos elitas. Dėl mokesčių reformos jis draskosi taip, tarsi karas vyktų ne Ukrainoje, o Lietuvoje, nors kaip tik privalėtų vienytis ir siūlyti sprendimus, kurie užtikrintų ilgalaikę pažangą, būtų solidarūs ir padorūs. Deja, taip nėra, ir geriausias to pavyzdys – viso elito, pradedant politikais ir turtingais verslininkais, baigiant žiniasklaida, nuomonės formuotojais ir teisininkais, tyla kalbant apie būtinybę apmokestinti prabangą, ypač prabangius automobilius.
Nors tai nebūtų joks stebuklas ar atradimas, nes štai Izraelyje prabangūs automobiliai apmokestinami iki 80 proc. vertės siekiančiais mokesčiais, o Danijoje, kuri yra viena pažangiausių demokratijų su laimingiausiais žmonės, šie mokesčiai siekia 150 proc., tad vien iš šio automobilių vertės mokesčio 5,5 mln. gyventojų turinti Danija surenka apie 5 mlrd. eurų (2 proc. šalies BVP) mokesčių.
Apie tai žurnale „Valstybė“ rašiau dešimtis kartų – raginau įvesti šį mokestį bent jau prabangiausiems automobiliams, ir ne 150 ar 80 proc., o iki 30 proc., kad tik mūsų turtuoliai, ne tik verslininkai, politikai ir žiniasklaidos elitas, bet ir dideli prabangių automobilių gerbėjai kontrabandininkai, Rusijos agentai ir narkotikų prekeiviai nenuskurstų.
Deja, nei karas Ukrainoje, nei kito karo, kurio taikinys gali būti mūsų valstybė, grėsmė, nei raginimas įvesti kitus mokesčius, kad pasirūpintume savo šalies gynyba, nepaskatino Lietuvos elito pabusti ir įvesti prabangos mokesčio, kad būtų galima pasirūpinti ir gynyba, ir vienybe, ir savo padorumu!
Kaip tai įmanoma? Kas negerai su mūsų elitu? Susidaro įspūdis, kad jis tiesiog pūva mūsų akyse. Pasakysiu savo nuomonę: godumas neturi politinio ar geopolitinio atspalvio. Jei patriotai bailiai tyli, elitas, net ir nuolat savo įtaką išnaudojantis tam, kad demonstruotų patriotizmą ir vertybiškumą, yra linkęs tyliai skęsti godume. Ne tik pinigų, bet ir valdžios, garbės, žiniasklaidos teikiamo žinomumo ir, aišku, prabangos.
Taip yra ne tik dėl žmogiškos prigimties silpnumo, bet ir todėl, kad tie, kurie skatina godumą ir gina ciniško kapitalo interesus, dirba kiaurą parą be išeiginių. Jei patriotai tyli ir blogio jėgoms leidžia netrukdomai veikti, elitas lėtai, bet užtikrintai grimzta į godumo ir cinizmo pelkę, kartu joje skandina ir valstybę. Taigi, jei tylėsime ir leisime politikos, verslo ir žiniasklaidos elitui apmokestinti ne tik NT, bet ir cukrų, tačiau ne prabangą, patys padėsime jiems skęsti ir skandinti valstybę.
Gerbiamieji, neturėtume tylėti, todėl raginu jus šiuo komentaru pasidalinti ir pabandyti pažadinti Lietuvos politikos, verslo ir žiniasklaidos elito padorumą, kiek jo dar yra likę. Paskatinti juos rūpinantis gynyba apmokestinti ne tik vargšus, bet ir turtuolių elitą.
Taip pat norėčiau pabrėžti, kad prabangos mokestis yra itin svarbus ne tik vienijant Lietuvos žmones ir didinant biudžeto pajamas, bet ir sistemiškai stiprinant valstybės pamatus. Apie tai esu pasiruošęs, jei tik išreikšite pageidavimą, kitą savaitę parašyti itin detaliai, tačiau visų pirma noriu išgirsti, ar Jums tai rūpi. Ar Jūs dalinsitės šiuo komentaru, ar save vadinantieji Lietuvos patriotais yra pasiruošę kovoti už vieningą valstybę, už tai, kad Lietuvos elitas būtų ne nomenklatūrinis ar oligarchinis, tiksliau – šlėktinis, o nacionalinis, įgalus remti tuos sprendimus, kurie stiprina mūsų valstybę.
Jei reakcija į šį mano komentarą vėl bus pasyvi, o iš sunkaus darbo išsilaikanti mūsų redakcija į komentaro reklamą, kad taip teigiamai paveiktume valstybę, ir vėl investuos daugiau eurų, nei bus pasidalinimų, tai demonstruos, kad Lietuvos patriotai pasiduoda – renkasi ramiai stebėti, kaip skirtingas kapitalo ar politines galias reprezentuojantis elitas informacinėje erdvėje kovoja, tampydamas mokesčių paklodę į skirtingas puses, ir renkasi sau priimtinesnę pusę, nors akivaizdu, jog kai reikia įvesti mokesčius prabangiems automobiliams, jokių pusių mūsų elite nėra – tvyro sukrečianti vienybė. Tad jei Jūs kartu su manimi nesiryšite tapti ta puse, kuri kovos už padorią ir pažangią valstybę mūsų žmonėms, o ne kapitalui ir galingiesiems, tokios valstybės nebus.
Dėkoju visiems, kurie pasidalins šiuo komentaru, kurio tikslas – paraginti kurti pažangią, padorią ir vieningą valstybę. Lauksiu Jūsų klausimų ir stengsiuosi į juos atsakyti. Juk jei dabar, kai karas Ukrainoje vis dar vyksta, ir visi mus įspėja, kad Lietuva gali tapti kitu Rusijos taikiniu, nepadarysime visko, kad sukurtume stiprią valstybę, kitos galimybės gali ir nebūti. Kaip rašau naujajame žurnalo „Valstybė“, ir nebus.
Linkiu geriausios kloties ir iki malonaus!
Eduardas Eigirdas
Žurnalistas, žurnalo „Valstybė“ įkūrėjas ir vyr. redaktorius
P. S. Tiek šis, tiek kiti mano komentarai nėra nukreipti prieš kurią nors politinę jėgą ar lyderį. Jų tikslas yra ne kaltinti politikus, o neleisti užtrolinti ir ištrinti sprendimų, kurių turime siekti, jei norime kurti saugią ateitį mūsų valstybei ir žmonėms, svarbos.
Apie tuos sprendimus detaliau galite pasiskaityti mūsų organizuojamo forumo svetainėje https://bit.ly/4dbxTIk
Neabejoju, kad tik taip veikdami – aiškindami, kokių tikslų siekimas gali stiprinti mūsų valstybę, – mes su Jūsų pagalba galime suformuoti informacinę ir vertybinę aplinką, kurioje padoresni politikai ir kitų sričių lyderiai ras jėgų įveikti cinizmą ir godumą, vienytis ir priimti Lietuvos valstybei naudingiausius sprendimus.

Panašūs straipsniai: