Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Mokslas

Kuo toks baisus Xi Jinpingo „demonu“ pavadintas koronavirusas 2019-nCoV?

Reuters/scanpix nuotr.

Besiartinant Naujiesiems metams pagal Mėnulio kalendorių, milijardai kinų ima plūsti į šalies geležinkelio ir autobusų stotis bei oro uostus, kad sudalyvautų visoje šalyje vykstančiame rituale – didžiausioje metinėje žmonių migracijoje visame pasaulyje. Tačiau šįsyk Pavasario festivaliui besiruošianti Kinija nė neįtaria, kad jau netrukus šventinė nuotaika virs košmaru, nes dalis keliauninkų artimiesiems dovanų veža mirtiną virusą.

Vos prasidėjus sausiui, pavienes žinutes Kinijos žiniasklaidoje apie naują paslaptingą ir mirtiną užkratą greitai pakeičia reguliarūs pranešimai apie vis didėjantį užsikrėtusiųjų ir mirusiųjų skaičių. Tuo pat metu socialiniuose tinkluose plinta siaubą keliantis vaizdo įrašas: nei iš šio, nei iš to žmogus krinta ant žemės, o po kelių minučių pasirodo specialiais kostiumais vilkintys medikai ir išveža nelaimėlį į ligoninę. Tokių vaizdų socialiniuose tinkluose yra dešimtys. Reaguodama į įvykius, Kinijos valdžia nusprendžia plintantį virusą pažaboti griežtomis priemonėmis.

Išvykimą iš miestų ima kontroliuoti gausios policijos pajėgos, nutraukiami lėktuvų skrydžiai, stabdomi traukiniai, autobusai, nustojamos teikti viešojo susisiekimo paslaugos, gatvėse neleidžiama važinėti taksi automobiliams. Neribotam laikui uždaromi gausiai turistų lankomi objektai, draudžiami žmonių susibūrimai. Per televizorių ir radiją raginama neiti iš namų, o kai kuriuose miestuose policija baudžia viešoje vietoje pasirodžiusius veido kaukių nedėvinčius kinus. Gyventojus saugotis ragina net ir miestuose skraidantys dronai! Tad po raginimų miestai, turintys milijonus gyventojų, virsta miestais vaiduokliais. Štai Šanchajuje, kur gyvena 24 mln. gyventojų, išėjęs į gatvę šiandien nepamatysi nė vieno žmogaus, teigia CNN. Vis dėlto net 60 mln. žmonių izoliacija 12 Kinijos didmiesčių ir regionų nesustabdė viruso plitimo. Kai buvo rengiamas šis straipsnis, vasario 3 d., virusas jau buvo išplitęs ne tik visoje Kinijoje, bet ir dar 25 pasaulio šalyse. Užsikrėtusiųjų skaičius siekė 17,3 tūkst., o patvirtintų mirčių skaičius – 362.

Leidinyje „Nature Medicine“ rašoma, kad natūraliai gamtoje vykstančios genų mutacijos sudaro galimybę kitiems gyvūnams perduoti infekciją žmogui, ypač tankiai gyvenamose Pietryčių Azijos vietovėse, kur dažnesni kontaktai su laukiniais gyvūnais ir ypač dažnai maistui naudojama laukinių gyvūnų mėsa. Tad Kinija – beveik ideali vieta naujoms infekcijoms gimti.

Šiuos žmones susargdino ir pražudė 2019-nCoV – naujasis koronavirusas, kurio protrūkio epicentru laikomas Uhanas – 11 mln. gyventojų turintis megapolis Hubėjaus provincijoje. Nors Pasaulio sveikatos organizacija kurį laiką neskelbė kritinės padėties, situacija pasikeitė prasidėjus vasariui ir padvigubėjus mirčių skaičiui. Reaguodama į pasikeitusias aplinkybes, Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė, kad šis koronaviruso protrūkis yra tarptautinės svarbos visuomenės sveikatos krizė. Tad sunerimti yra ko. Juolab kad vakcinos nuo šio viruso dar nėra ir, anot pesimistinių prognozių, ji gali atsirasti tik 2021-aisiais, nors jai kurti jau ne tik Kinija, bet ir kitos šalys skyrė dešimtis milijonų.

Vis dar neaišku, kaip greitai plinta naujasis koronavirusas. Anot nacionalinės ekspertų komisijos kovai su virusu vadovo Zhong Nanshano, šio viruso plitimo kulminacija bus pasiekta po savaitės ar dešimties dienų, o tada masinio plitimo nebebus. Tokią Zhong Nanshano nuomonę sausio 28 d. paskelbė Kinijos žiniasklaida. Tačiau, pasak „Forbes“, žinant, kad nuolat daugėja atvejų, kai koronavirusu užsikrečia net ir Kinijoje nesilankę asmenys, išties sunku įvardyti, kiek infekuotų žmonių iki izoliuojant Uhaną išvyko iš šios teritorijos ir vis dar platina virusą.

Prie viruso plitimo prisideda ir žmonių neatsakingumas bei nenoras atšaukti suplanuotų kelionių. Štai „The New York Times“ aprašė istoriją, kaip viena kinė iš Uhano, vaistais numušusi temperatūrą, perėjo patikrą oro uoste ir išskrido į Paryžių. Laimei, Kinija seka asmenų, ypač išvykusių iš Uhano, veiklą socialiniuose tinkluose, tad kai kinė viename jų pasigyrė, kad apgavo oro uosto darbuotojus, Kinijos ambasada Paryžiuje padėjo prancūzams ją identifikuoti, ir ji buvo karantinuota.

Panašūs straipsniai: