Šis straipsnis yra skirtas prenumeratoriams.
Esate prenumeratorius? .

Visuomenė

Herojai, stoję į akistatą su COVID-19

Pasaulį ištiko dar nematyta krizė, ir štai jau du mėnesiai, kai į savo gyvenimą žiūrime kiek kitaip. Stipriai apribota laisvė ir pasirinkimai, o kasdienybė tikrai nebeprimena tokios, kokia buvo šių metų pradžioje. Tačiau šis straipsnis – ne apie tai.

Šis straipsnis – apie žmones, kurie krizės akivaizdoje stengiasi padėti ne tik sau, bet ir aplinkiniams. Vieni aukoja milžiniškas sumas medikams, kuriems prasidėjus pandemijai labai trūko apsauginių priemonių, kitų suburtos komandos dieną naktį siuvo tokias reikalingas apsaugines kaukes, treti suko galvą, kaip padėti mūsų valstybei iš balos išlipti kuo sausesnei. Būtent šie žmonės yra tikrieji COVID-19 herojai ir mes jiems už tai dėkojame.

Dizaineris, sukvietęs žmones į kovą

Robertas Kalinkinas – dizaineris, kurio vardas žinomas ne tik Lietuvoje. Savo kaip siuvėjo kelią pradėjęs dar paauglystėje, labai greitai užkopė į dizaino aukštumas. Pirmą kolekciją „Siemens“ arenoje pristatė dar 2012-aisiais, o prieš penkerius metus atidarė ir savo mados namus. Vos tik prasidėjus COVID-19 pandemijai, R. Kalinkinas metė savo kasdienius darbus ir ėmėsi veiksmų, kad padėtų ligoninėms, kurių darbuotojams labai trūko apsauginių kaukių. Nors dizaineris ne kartą pasakojo, kad didžiausias iššūkis – Lietuvoje esantis antibakterinių medžiagų trūkumas, vis dėlto jis nusprendė sutelkti kuo didesnes pajėgas ir maksimaliai išnaudoti turimus resursus.

Iniciatyvos pradžioje buvo tikimasi pagaminti apie 12 tūkst. respiratorinio tipo kaukių ir dar apie 60 tūkst. vienkartinių kaukių iš specialios orą filtruojančios medžiagos. Tačiau šie skaičiai buvo padidinti. Ir ne kartą. R. Kalinkinas su komanda pagamino 500 tūkst. vienetų labai reikalingų priemonių: kaukių, chalatų, kombinezonų. Komanda nebeskaičiavo darbo valandų ir be jokio atlygio kūrė priemones medikams. Jų svarbiausias tikslas buvo, kad kaukės juos pasiektų kuo greičiau.

Iš pradžių prie šio projekto intensyviai darbavosi visa R. Kalinkino komanda, netrukus prie iniciatyvos prisidėjo ir kiti dizaineriai, kūrėjai bei savanoriai. Šis projektas suvienijo siuvyklas, įsikūrusias įvairiuose Lietuvos miestuose, taip pat daugybę Lietuvos žmonių. Itin sunkiu laikotarpiu toks vienybės ir atsidavimo pavyzdys įkvepia tikėti, kad krizės mums nėra baisios, kai galime padėti vieni kitiems.

Meras, parodęs tikrą pavyzdį

Herojai gali būti ne tik tie, kurie sukuria daug svarbių produktų, kai jų labiausiai reikia, bet ir tie, kurie gelbėja ekonomiką ir rūpinasi žmonėmis. Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius parodė puikų pavyzdį, kaip padėti verslui ir gyventojams ne tik išgyventi šią krizę, bet ir kuo greičiau po jos atsigauti.

Jis buvo vienas pirmųjų miestų merų, įvedusių karantiną savo mieste, taip pat parūpinusių darželius gydytojų, kovojančių su virusu ligoninėse, vaikams. R. Šimašius visu krizės laikotarpiu aktyviai informavo visuomenę apie esamą situaciją, dalijosi informacija, kaip mums išlikti saugiems, ir pasakojo, kaip su pandemija kovoja miesto savivaldybė. Suskubo užsakyti ir apsaugos priemonių medikams: vienkartinių veido kaukių, respiratorių, reagentų ir greitųjų testų, kepuraičių, nesterilių pirštinių, veido skydelių, vienkartinių kombinezonų, chalatų ir dezinfekcinio skysčio. Kovos su COVID-19 priemonėms buvo skirta daugiau nei 10 mln. eurų. Visos šios priemonės, pasak mero, buvo ir bus dalijamos ne tik valstybinėms gydymo įstaigoms, bet ir privačioms klinikoms, savanoriams, dirbantiems mobiliuosiuose tyrimų punktuose, sveikatos priežiūros centrams, seniūnijoms, nakvynės namams, viešojo transporto vairuotojams, Civilinės metrikacijos skyriui – tiems žmonėms, kurie užtikrina, kad miestas nesustotų.

O visai neseniai R. Šimašius su komanda pristatė priemonių paketą „Vilniaus planas 4 x 3“, kuriuo sieks padėti asmenims, susidūrusiems su dideliais sunkumais dėl staiga sumažėjusių pajamų, verslui įveikti likvidumo bei paklausos apribojimo krizę ir išsaugoti darbo vietas, kultūros sektoriui, kuris prarado žiūrovus ir galimybę kurti, skirti dėmesio ekonominio ir administracinio gyvenimo pertvarkai.

Nepaisant visų jau padarytų ir dar tebedaromų darbų, R. Šimašius daugiausia pagyrų gavo miestą pavertęs viena didele lauko kavine: sostinės valdžia viešąsias erdves atidavė kavinėms, barams ir restoranams, suteikė laisvę maisto furgonėliams ir 2020 m. panaikino rinkliavą už

Panašūs straipsniai: