Žurnalas
Redakcija
Prenumerata
Reklama
About magazine

Žurnalas

Apie žurnalą
Naujas numeris

Naujausias numeris

Tapk mūsų Facebook draugu!

 
 
Ekonomika
 
Kapitalizmas: pataisyti negalima nepataisyti

Arūnas SPRAUNIUS
 
Perfrazuojant žinomą posakį „bausti negalima pasigailėti“. Svarbiausia, kur dėti kablelį. Kita vertus, jo vieta kol kas nelabai aiški. Be abejo, galima pasirinkti kiekvienam asmeniškai. Tačiau jau akivaizdu, kad sprendimas gali turėti ir lemtingų padarinių.

Jau įprasta į pasaulinę fi nansų krizę projektuoti ir abejones dėl paties kapitalizmo. O juk visai neseniai, tarkime, šią vasarą, net kairysis britų „The Guardian“, tiesa, kiek ironizuodamas, viename straipsnyje konstatavo, kad visiškai neginčijamas dabartinės tikrovės bruožas – kapitalizmo pergalė visame pasaulyje. Net seniausio Izraelio kibuco, paskutinio socialinio teisingumo simbolio, gyventojai balsavo už diferencijuotą atlyginimą, kurio dydis priklausytų nuo įdėto darbo. Britų dienraštis tada apibendrino: „Komunizmo šmėklos“ autorius Karlas Marksas veikiausiai vartosi karste.“ Nepraėjo nė pusmetis, o Kanados leidinys „The Globe and Mail“, aptardamas dabartinius reikalus, kartu su daugeliu komentuotojų krizę vadina didžiausia nuo Didžiosios depresijos, bet ne vienintele – tai esą tik visuotinio kapitalizmo pakilimų bei nuopuolių serialo epizodas – ir daro tokią išvadą: didžiausia kapitalizmo problema – jo prigimtinis nestabilumas.

Ar tai iš tiesų nauja? Geriausia pasidomėti, ką apie tai manė ir mano tie, kas kapitalizmą išnaudoja geriausiai – turtingiausieji. „Microsoft“ įkūrėjas, fi lantropas ir vienas turtingiausių pasaulio žmonių Billas Gatesas sausį vykusiame šiųmečiame Davoso ekonomikos forume pareiškė apie būtinybę kurti vadinamąjį „kūrybingą“ kapitalizmą, kuris padėtų milijardui žmonių, kas dieną turinčių išsiversti su mažiau nei doleriu. Tiesa, „Microsoft“ vadovas neišaiškino jo turinio, tik pabrėžė, kad kapitalizmo išlaisvintas savanaudiškumas esą lėmė daugelio naujovių atsiradimą, tačiau norint, kad naudos gautų visi, šią sistemą reikia patobulinti.

Apie kapitalizmo trūkumus ar sistemines bėdas kalba ir magnatas bei fi lantropas Warrenas Buffettas, tarp kitko, B. Gateso ir jo žmonos Melindos labdaros fondui šiemet nutaręs paaukoti sumą, prilygstančią 100 mlrd. litų, – tai pati didžiausia auka labdarai pasaulio istorijoje. Šiemet išleidęs jau dešimtą knygą iškalbingu pavadinimu „Naujoji fi nansų rinkų paradigma: ką reiškia 2008 metų kreditų krizė“, nuo 1956 m. lošiantis fi nansų rinkoje dar vienas garsus fi nansininkas bei fi lantropas George’as Sorosas viename interviu ne pirmą kartą įspėjo, kad pasaulis stovi prie bedugnės. Esą iš to, kas vyksta fi nansų pasaulyje pastaruosius 25 metus, galima daryti išvadą, kad jis vystosi remdamasis klaidingomis koncepcijomis. Tam tikru momentu deformacija tampa tokia didelė, kad visa iliuzinė konstrukcija subyra į šipulius.

Visą straipsnį rasite žurnalo VALSTYBĖ gruodžio mėnesio numeryje.


"Valstybės" prenumerata

  Naujienų prenumerata

Norėdami užsiprenumeruoti žurnalo „Valstybė“ naujienlaiškį, įrašykite savo el.pašto adresą:

  Reklama

https://www.pesplanus.lt
Dizainas: Puslapiai.eu
Sveitainėje naudojama MegaTVS